Suudi Arabistan ve Bahreyn arasında kredi bilgi alışverişi için teknik bağlantı başlatıldı

Suudi Arabistan’ın ilk yerel kredi derecelendirme kuruluşu SIMAH ve Bahreyn Finansal İşlemler için Elektronik Ağı Şirketi (BENEFIT), iki ülkede faaliyet gösteren bankacılık kurumları arasında kredi bilgi alışverişi projesi için teknik bağlantının başladığını duyurdu.

Bu adım, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Yüksek Konseyi’nin 2016 tarihli 37. oturumunda Arap Körfezi ülkeleri arasında kredi bilgi alışverişini onaylayan karar kapsamında atıldı.

KİK’e üye ülkeler arasındaki kredi bilgi alışverişi projesi, Körfez düzeyinde finansal işlemlerde şeffaflığı artırmayı ve herhangi bir finansal işlemle ilişkili kredi risklerinin azaltılmasına katkıda bulunan finansal araçlar sağlamayı amaçlıyor.

Suudi Arabistan Merkez Bankası Başkanı Dr. Fahd el-Mubarek, “SIMAH ve BENEFIT arasındaki kredi bilgi alışverişi projesine yönelik teknik bağlantının başlaması, 2030 Vizyonu programlarından biri olan Mali Sektör Geliştirme Programının hedeflerini harekete geçirme kapsamında geldi” dedi.

Mubarek, bu hamle ile KİK ülkeleri arasındaki işbirliği çerçevelerinin gelişeceğini, daha büyük yatırım fırsatları için kapılar açılacağını ve bu ülkeler için istikrar ve ekonomik büyüme sağlayan stratejik projelerin başlatılacağını da sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat