Irak ve İran arasında çevre görüşmeleri yapıldı

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, bölge ülkeleriyle ortaklığın güçlendirilmesinin bölgesel entegrasyonu artıracağını ve ortak çevresel sorunlarla mücadele kapasitesini artıracağını vurguladı.

Kazımi, Bağdat’ı ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Çevre Koruma Teşkilatı Başkanı Ali Selacike’yi karşıladı.

Başbakan, Irak ve İran arasındaki tarihi ilişkilerin ve çeşitli alanlardaki işbirliğini geliştirmenin iki tarafın da desteklediğini belirterek, çevresel sorunlara pratik çözümler üretmenin ve iklim değişikliğinin etkilerini önlemenin artık herkesin sorumluluğu olduğunu kaydetti.

Selacike, İran’ın çevre alanında iki ülke arasında çözüm bekleyen sorunları çözme arzusunu dile getirerek, bu alanda ikili işbirliğinin güçlendirilmesinin gerekliliğini yineledi.

Selacike kuraklık sorunlarını çözmenin ve toz fırtınası tehdidiyle mücadelenin ortak bir bölgesel talep haline geldiğini ve etkili çözümler geliştirmek için çabaların seferber edilmesi gerektiğini söyledi.

Irak hükümetinden yapılan açıklamaya göre, Kazımi ve Selacike tüm ülkelerin ortak hak ve çıkarlarını adil olarak garanti altına alacak şekilde çevresel sorunlarla mücadele için diğer bölge ülkeleri ile ikili işbirliğinin güçlendirilmesini ele aldı.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin de pazar günü Selacike ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

Taraflar arasındaki toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Hüseyin, Irak ve İran’ın iklim değişikliği, çölleşme ve toz fırtınalarını ele almak için toplantıları sürdürme kararı aldığını bildirdi.

İran Çevre Bakanı, ortak çevre sorunlarını görüşmek üzere yakında Irak’ı ziyaret edecek.

Hüseyin, toplantıda Irak ve İran arasındaki su kaynaklarının yönetimi konularının da ele alındığını belirterek, iklim değişikliğinin belirli bir ülkeye özgü olmadığını aksine sınırları aştığını söyledi.

Iraklı Bakan, su ve ortak nehirler konularını görüşmek üzere karşılıklı ziyaretler ve toplantılar yapılacağını duyurdu.

Selacike ise, bu görüşmenin toz fırtınaları konusunda işbirliği için iyi bir başlangıç ​​olduğunu söyledi. İranlı yetkili, “Irak ve İran’ın kumul stabilizasyonu alanında tecrübeleri var. Yakında bu konuda bir işbirliğine şahit olacağız” dedi.

Selacike ayrıca İran Enerji Bakanı’nın yakında Irak’ı ziyaret edeceğini de sözlerine ekledi.

Irak Su Kaynakları Bakanlığı, İran’ı, kendi toprakları içindeki 30’dan fazla nehrin akış yönünü kasıtlı olarak değiştirerek Irak topraklarına akışını durdurmak ve Diyala Nehri ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı Süleymaniye vilayetindeki Derbendihan Gölü başta olmak üzere ülkenin doğusundaki ve kuzeyindeki nehirlerin ve göllerin çoğunu kurutmakla suçluyor. Bu durum söz konusu bölgelerin sakinlerini ve tarım arazilerini olumsuz yönde etkiliyor. Irak Su Kaynakları Bakanlığı daha önceki bir açıklamasında su meselesini İran ile görüşme sinyali vermişti.

Siyaset bilimi uzmanı İhsan el-Şammari, Şarku’l Avsat’a yaptığı değerlendirmede, İran’ın bu ziyaretle Tahran’ın kasıtlı hareketlerinin ardından Irak’ta ortaya çıkan halk öfkesini azaltmaya çalıştığına inandığını söyledi.

Şammari, “Ziyaret muhtemelen ilan edildiği şekilde çevresel konular ve su sorunuyla sınırlı kalacak ve siyasi meseleleri, Irak’taki siyasi tıkanıklığı ve hükümetin kurulmasının gecikmesini kapsamayacak. Bu siyasi meselelerle İran devletindeki kıdemli yetkililer veya İran Devrim Muhafızları ilgilenir” diye konuştu.

Şarkul Avsat