Patrick Simonnet

AB’nin Suudi Arabistan Büyükelçisi Şarku’l Avsat’a konuştu: Körfez vatandaşlarını vizeden muaf tutmak için çalışıyoruz

Avrupa Birliği’nin (AB) Suudi Arabistan Büyükelçisi Patrick Simonnet, Suudi vatandaşlarının Avrupa’yı vizesiz ziyaret etmesini sağlayacak yeni bir sistem üzerinde çalışıldığını açıkladı.

Şarku’l Avsat’a açıklama yapan Simonnet, AB’nin Körfez ülkelerindeki tüm vatandaşları vizeden muaf tutacak bir sistem üzerinde çalıştığını söyleyerek, Suudilerin yakında Avrupa’yı vizesiz ziyaret edebileceklerine dair iyimserliğini dile getirdi.

Simonnet’in ifadeleri, İngiltere’nin Suudi Arabistan vatandaşlarının vize işlemlerinden muaf tutulacağını ve vize alma prosedürlerinin kolaylaştırılacağını açıklamasından yaklaşık üç hafta sonra geldi.

Simonnet, AB’nin tüm Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinden vatandaşları vize işlemlerinden muaf tutmayı amaçladığını dile getirerek, bunun AB’nin ‘Körfez ile Stratejik Ortaklık’ konulu ortak bildirisinde açıkça ifade edildiğini söyledi.

AB’nin Suudi Arabistan Büyükelçisi, “Avrupa’ya vizesiz seyahatin ister halklar arasındaki iletişim, turizm, eğitim veya iş alanında olsun, AB ile Suudi Arabistan arasındaki her düzeydeki ilişkilere yardımcı olacağının farkındayız. İnsanları bir araya getirmek, kültürel alışverişe izin vermek, değerlerimiz ve yaşam tarzımız konusunda karşılıklı anlayış oluşturmak için çalışmamız gerektiğine kesinlikle inanıyorum. Bu ancak Avrupa’ya ve Avrupa’dan insan akışını artırarak başarılabilir” dedi.

Suudi Arabistan’ın Avrupalı ​​turistlerin basitleştirilmiş prosedürlerle ülkeye girmesine izin verme kararından duyduğu mutluluğu ifade ederek, “Suudi Arabistan’ın dışa açılmak için gösterdiği çabaları takdir ediyor ve destekliyoruz” diye konuştu.

Vize alma prosedürlerinin zaman aldığını ve biraz ağır ilerleyebileceğini kabul eden Simonnet, Avrupa’nın Suudi Arabistan’dan gelen turistleri ağırladığını ve hala memnuniyetle karşıladığını yineledi.

Suudi vatandaşları için yeni vize sisteminin yakında açıklanacağını vurgulayan Simonnet, “Bu sistem Suudiler için çok girişli vize almayı kolaylaştırıyor” dedi.

Simonnet, KİK ülkeleri vatandaşlarına vize muafiyeti konusunun her iki tarafın da teknik ve siyasi düzeyde işbirliğini gerektirdiğini vurgulayarak, “Yakın gelecekte Suudilerin Avrupa’yı vizesiz ziyaret edebileceklerini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

AB’nin Suudi Arabistan’ın en büyük ikinci ticaret ortağı olduğunu belirten Simonnet, “Sadece bir enerji tedarikçisi olmanın ötesinde, ticaret ve yatırımda stratejik bir ortak ve bölgede önemli bir ülkedir. Avrupa endüstrileri için Suudi Arabistan ile ortaklık önemlidir. Bölgedeki politikalarımızı Riyad ile birlikte koordine ediyoruz” dedi.

Şarkul Avsat