Bahreyn Kralı, Rusya Dışişleri Bakanı ile Ukrayna’daki gelişmeleri görüştü

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile başta Ukrayna olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı.

Bakan Lavrov’u Sakhir Sarayı’nda kabul eden Kral Hamad Al Halife, Ukrayna’da yaşanan ihtilafın iki komşu ülkenin çıkarları, Avrupa Kıtası’nın güvenliği ile istikrarı ve uluslararası alanda barışın ve güvenliğin sağlanmasının önemini vurguladı.

Bahreyn Kralı, tüm tarafların güvenliğini garanti eden ve sivillerin hayatını koruyan, mültecilere ve zor durumdaki insanlara gerekli yardımın sağlanması için uluslararası hukuk kurallarına uygun diyalog yolu tercih eden diplomatik çözüme başvuması gerektiğini söyledi.

Kral Hamad Al Halife, Bahreyn’in Rusya ile var olan ilişkisinden gurur duyduğunu belirterek iki ülkenin ve halkın hedeflerini gerçekleştirmek için iş birliği ve koordinasyonun sağlanmasına yönelik isteğini vurguladı.

Bakan Lavrov, 11 Mayıs’ta Umman’ı ziyaret etmiş, ardından Suudi Arabistan’a gitmişti. Rus Bakan, pazartesi akşamı da Bahreyn’e ulaştı.

Şarkul Avsat