Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Eğitim Bakanlığı bütçesine ‘bilimsel araştırma’ maddesi ekledi

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, 2022 yılı için Eğitim Bakanlığı bütçesine ‘bilimsel araştırma’ maddesi eklemeye karar verdi.

Bu fon, Üniversitelerde Bilimsel Araştırma ve Geliştirmenin Desteklenmesine Yönelik Kurumsal Finansman Programı’na tahsis edilecek.

Eğitim Bakanı Dr. Hamad Al Şeyh, bu kararın liderliğin eğitim ve bilimsel araştırmalara verdiği kalıcı desteğin bir uzantısı olduğunu belirterek, Suudi üniversitelerindeki araştırmacılar için mükemmellik, liderlik ve küresel rekabet sağlayacağını vurguladı.

Eğitim Bakanı’nın Üniversiteler, Araştırma ve İnovasyondan Sorumlu Yardımcısı Muhammed es-Sudayri ise, “Bu adım, liderliğin bilimsel ve araştırma projelerini destekleme ve bilimsel araştırmanın rolünü geliştirmek için üniversitelerdeki ulusal kadroları güçlendirme konusundaki istekliliğini teyit ediyor” dedi.

Bakanlık, ülkedeki 30 üniversitede bilimsel araştırma ve geliştirmeyi içeren programın 7 ana sütununu açıkladı.

Bunlar, araştırma stratejileri ve kimliklerine göre finansman, ekonomik, gelişimsel ve sosyal etkisi olan araştırma projeleri için finansman, program aracılığıyla finanse edilen projelerin çeşitliliği yoluyla teknolojinin yenilikçiliği ve ticarileştirilmesini kapsıyor.

Sütunlar ayrıca, finanse edilen araştırma projelerinin doğruluk ve beyan edilen şeffaflıkla incelemeye ve değerlendirmeye tabi tutulmasını, Bakanlık ile aralarında yapılan performans anlaşmalarına göre tüm üniversiteler için finansman bütçelerinin belirlenmesi, üniversiteler ile özel ve sanayi sektörleri arasında araştırma ve yenilik ortaklığının oluşturulması ve finansmanı ihtiyaca ve karşı karşıya kalınan krizlere göre yönlendirmede esnekliği de içeriyor.

Bakanlık, programın amacının bilimsel yayıncılığın kalitesini yükseltmek ve etkisini en üst düzeye çıkarmak, Suudi üniversitelerine verilen patentleri ekonomik ürünlere dönüştürmek, üniversiteler, yerel araştırma kurumları veya özel sektör ile yerel düzeyde işbirliğini artırmak, üniversitelerde araştırma ve geliştirmenin yaygınlaştırılması ve araştırma kadrolarının geliştirilmesi olduğunu da bildirdi.

Şarkul Avsat