Bangladeş’ten ilk hacı kafilesi Cidde’ye ulaştı

Suudi Arabistan’ın başlattığı Mekke Yolu projesi kapsamında Bangladeşli ilk hacı kafilesi, Cidde’de bulunan Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı’na ulaştı. Dakka’daki Şah Celal Uluslararası Havalimanı’ndan gelen kafileyi karşılayan kişiler arasında Suudi Arabistan Pasaportlar Genel Müdürü Süleyman el-Yahya yer aldı.

Suudi Arabistan, 2030 Vizyonu programlarından biri olan ‘Allah’ın Misafirlerine Hizmet Etme Programı’ girişimi kapsamında Pakistan, Malezya, Endonezya, Fas ve Bangladeş’te ‘Mekke Yolu’ projesini başlattı. 2019 yılında başlatılan proje, Kovid-19 pandemisi nedeniyle durdurulmuştu.

Proje ile hac yapmak isteyen kişiler vizelerini elektronik olarak alabiliyor. Sağlık koşullarının durumu belirlendikten sonra hacı adaylarının Suudi Arabistan’a varmalarının ardından ulaşım, barınma ve bagaj işlemlerine kadar birçok kolaylık yapılıyor.

Projeden yararlanan hacı adayları havalimanından otobüslere binerek Mekke ve Medine’de ikamet edecekleri yerlere götürüldü. Projede yer alan kişiler, hacı adaylarının eşyalarını güvenli bir şekilde teslim etmekle görevlendirildi.

Şarkul Avsat