Suudi Arabistan, BM’nin Yemen’de siyasi bir çözüme ulaşma çabalarına verdiği desteği yineledi

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün Cidde’deki Selam Sarayı’nda toplandı.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın, Birleşmiş Milletler’in (BM) Yemen krizine sürdürülebilir bir siyasi çözüm bulma ve Yemen halkının çektiği acılara son verme amacıyla yürüttüğü çabaları desteklediğini bir kez daha vurguladı.

Toplantının başında, son birkaç gün içinde çeşitli ülke ve kuruluşlarla işbirliği bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan görüşmeler hakkında bilgi verildi.

Toplantıda, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Bakanlar Konseyi’nin ortak Körfez eyleminin her alanda güçlendirilmesi konusunda düzenlediği 152. oturumunun sonuçları gözden geçirildi.

Ayrıca KİK ile Rusya arasında bakanlar düzeyindeki stratejik diyalog toplantısı ve KİK ile Ukrayna arasındaki ortak bakanlar toplantısının sonuçlarına değinildi.

Bu iki toplantının, Rusya-Ukrayna krizine ve savaştan özellikle etkilenen ülkeler ve gıda güvenliğine ilişkin yansımalarına ilişkin birleşik Körfez konumunu yansıttığı ifade edildi.

Enformasyon Bakan Vekili Dr. İssam bin Said’in toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bildirdiğine göre, toplantıda Cidde şehrinde yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Dördüncü Arabuluculuk Konferansı’nın sonuçları değerlendirildi.

Suudi Arabistan’ın, kuruluşundan bu yana uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması amacıyla ülkeler arasındaki anlaşmazlıkları barışçıl yollarla çözmek için yürüttüğü arabuluculuk çabaları ve istikrar, güvenlik ve refah sağlayan koşulları sağlamak için diyaloğu desteklemesine övgüde bulunuldu.

Suudi Arabistan da dahil olmak üzere, Terör Finansmanını Hedef Alma Merkezi’ne (TFTC) üye ülkelerin 13 kişi, 1 şirket ve Bahreyn’deki 2 örgütü terör örgütleriyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle terör listesine alması memnuniyetle karşılandı.

Bakanlar Kurulu, KİK ülkeleri ile ABD arasında bu alanda verimli işbirliğine ve güvenliğe tehdit oluşturan faaliyetleri hedef almak için bölgesel yeteneklerin güçlendirilmesine övgüde bulundu.

Dünya Bankası ve S&P Global Market Intelligence tarafından yayınlanan 2021 Konteyner Limanı Performans Endeksi’ne (CPPI) göre, Suudi Arabistan’daki limanların operasyonel verimlilik açısından 370 küresel liman arasında liderliğe ulaşmasına övgüde bulunuldu.

Bu başarının, ülkenin küresel bir lojistik merkez ve üç kıtayı birbirine bağlayan bir bağlantı noktası olarak konumunu sağlamlaştırmaya yönelik iddialı ulusal çabaları yansıttığının altı çizildi.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın Küresel Araştırma Konseyi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak seçilmesi ele alınarak, bunun ülkenin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın yanı sıra küresel düzeyde araştırma ve geliştirme alanındaki önde gelen statüsünün bir göstergesi olarak değerlendirildi.

Bakanlar Kurulu, hacıların ülkelerinden kolaylıkla gelmesi ve işlemlerinin kolaylıkla tamamlanması amacıyla birçok ülkede başlatılan Mekke Yolu girişimini ele aldı.

Bu adımın, devletin hacılara verilen hizmetlerin kalitesini en üst düzeye çıkarmak ve 2030 Vizyonu programlarının hedeflerine ulaşmak için gösterdiği çabalar kapsamında atıldığı ifade edildi.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan ve Yunanistan hükümetleri arasında enerji alanında işbirliğini öngören anlaşması taslağı konusunda Yunan tarafıyla görüşmesi için Enerji Bakanı’na yetki verdi.

Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı ile Romanya Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı arasında işbirliğine yönelik mutabakat zaptı taslağı hakkında Romanya tarafı ile görüşmek üzere Çevre, Su ve Tarım Bakanı’na yetki verilmesi onaylandı.

Suudi Arabistan Ulaştırma ve Lojistik Hizmetleri Bakanlığı ile Umman Ulaştırma, Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı arasında kara yolu alanında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan ve Cibuti hükümetleri arasında deniz taşımacılığı alanında işbirliği anlaşması taslağı hakkında Cibuti tarafı ile görüşmelerde bulunmak üzere aynı zamanda Ulaştırma Genel Otoritesi Başkanı olan Ulaştırma ve Lojistik Hizmetler Bakanı’na yetki verildi.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın sivil keşifte işbirliği ve Ay, Mars, kuyruklu yıldızlar ve asteroitlerin barışçıl amaçlarla kullanılmasına ilişkin Artemis Anlaşması’na katılımını onayladı.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.

Şarkul Avsat