Kuveyt Veliaht Prensi Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Uleymi’yi Bayan Sarayı’nda ağırlarken (SABA)

Kuveyt, her alanda Yemen’e desteğine arttıracak

Kuveyt, Yemen’e siyasi, ekonomik ve insani alanlar başta olmak üzere her alanda desteğini arttıracağını açıkladı. Yemen, 7 yılı aşkın bir süredir Eylül 2014’te Husi milislerin darbesi ile başlayan ve iç savaşa dönüşen krizle mücadele ediyor.

Kuveyt Veliaht Prensi Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Uleymi ile Beyan Sarayı’nda gerçekleştirdiği görüşmesinde iki ülke arasındaki ilişkilere ve iş birliğine vurgu yaptı.

Veliaht Prens Meşal el-Ahmed, Yemen’de barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması ve Yemen halkının çektiği acılara son verilmesine ilişkin samimi dileklerini dile getirerek Kuveyt’in Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun yanında olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada Yemen’in Suudi Arabistan’ın Yemen’in güvenliği ve istikrarı, Yemen halkının kalkınması ve refaha kavuşması için çalışmaları ile uluslararası ve bölgesel çabalara destek verdiğini belirtildi.

Uleymi, Kuveyt’in Yemen halkına verdiği destek karşısında teşekkürlerini dile getirdi. Alimi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliği (BAE) başta olmak üzere koalisyon ülkelerinin İran’ın desteklediği Husi milislerine karşı mücadele etmesine övgüde bulundu.

Yemen’in Kuveyt Büyükelçisi Ali bin Sefa, Uleymi ve beraberindeki heyet ile Kuveyt’e yaptıkları ziyareti ‘oldukça başarılı’ olarak nitelendirdi. Sefa, Şarku’l Avsat’a ile verdiği özel röportajda “Uleymi ve beraberindeki heyet, Kuveyt Veliaht Prensi Meşal el-Ahmed ile Kuveyt’in Yemen’e sağladığı destek, Husi milislerine karşı duruşunu ve BM ateşkesini ele aldılar” dedi.

Büyükelçi, “Kuveyt, bölgedeki ve dünyadaki liderler ile çok iyi ilişkilere sahip. Kuveyt, Yemen’in meşruiyetine olan isteğini ortaya koymuş, bu açıdan Yemen’i güçlendirmeye çalışmaktadır. Savaş nedeniyle ara verilen finansman fonlarının etkinleştirilmesi ve canlandırılması konusunda mutabakata varıldı. Kuveyt’teki sağlık, eğitim sektörleri ve gurbetteki vatandaşlara verilen hizmetler ele alındı” açıklamasında bulundu.

Büyükelçi Sefa, “Kuveyt, Yemen’i siyasi, ekonomik ve her alanda desteklemek için hiçbir çabadan kaçınmayacaktır” dedi.

Uleymi ve beraberindeki heyet, Kuveyt Başbakanı Şeyh Sabah Halid el-Hamed es-Sabah ile bir araya geldi. Şeyh Sabah, Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ve Veliaht Prens Meşal el-Ahmed’in Yemen halkına ve siyasi liderliği için yeni bir büyükelçi atanması ve Kuveyt’in Yemen’deki projelerini yönetmesi için bir koordinatör belirlenmesi için isteklerini aktardı.

Kuveytli yetkililer, görüşme sırasında güvenlik ve askeri alanlarda verilen akademik bursların sayısının arttırılması, Kuveyt’teki Yemen vatandaşları için gerekli olanakların sağlanması başta olmak üzere insani, siyasi ve ekonomik alanlarda iki ülke arasındaki iş birliğine verilen desteğin arttırılmasının önemini vurguladı.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır el-Muhammed es-Sabah, Kuveyt’in KİK’in Körfez Girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı’nda alınan kararlar ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 sayılı kararını içeren üç referansa göre Yemen krizine siyasi bir çözümü destekleyen tüm çalışmalara destek verdiğini belirtti.

Şarkul Avsat