BAE Devlet Başkanı Zayed ve İsrail Başbakanı Bennett, ikili işbirliğini geliştirme yollarını ele aldı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ve İsrail Başbakanı Naftali Bennett dün Abu Dabi’de bir araya geldi. İki lider yaptıkları görüşmede başta yatırım, ekonomi ve kalkınma olmak üzere çeşitli alanlarda ikili iş birliğini geliştirme yollarını ve fırsatlarını ele aldılar. Liderler gıda güvenliği, sağlık ve kalkınmanın temel aldığı diğer hayati sektörlere ek olarak, iki ülkenin geleceğe yönelik özlemlerini gerçekleştirmek için bir araya geldi.

Bennett, Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan’ın ölümü nedeniyle Şeyh Muhammed bin Zayed’e ve Emirlik halkına taziyelerini sundu.

Emirlik Haber Ajansı WAM’a göre Bennett, Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan’ın dünya ülkeleriyle iş birliği, iletişim ve barış köprüleri kurmadaki rolüne övgüde bulundu.

Ayrıca İsrail Başbakanı, Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ı BAE başkanlığını üstlenmesinden dolayı tebrik ederek, kendisine halkının ilerleme ve gelişme özlemlerine liderlik etme konusunda başarılar diledi.

Ülkesinin, BAE halkı ve bölge halklarının iyiliği ve refahını dilediğini söyleyen Bennett, bir sonraki aşamada iş birliğinin ufkunu genişletmek için BAE ile ortak çalışma arzusunu dile getirdi.

Şeyh Muhammed bin Zayed ise, İsrail Başbakanı’nın BAE ve halkına karşı ifade ettiği iyi duygular için teşekkürlerini iletti.

İki lider arasında yapılan görüşmede, BAE Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Şeyh Seyf bin Zayed Al Nahyan, BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnun bin Zayed Al Nahyan, BAE Başbakan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanlığı İşleri Bakanı Şeyh Mansur bin Zayed Al Nahyan, Abu Dabi Yürütme Ofisi Başkanı ve Yürütme Konseyi üyesi Şeyh Halid bin Muhammed bin Zayed Al Nahyan, BAE Devlet Başkanı Diplomasi Danışmanı Dr. Enver Karkaş ve İsrail Başbakanı’na eşlik eden çok sayıda yetkili yer aldı.

İsrail’den yapılan açıklamada, Başbakan Naftali Bennett’in Perşembe günü BAE’ye geldiği belirtildi. Bu, Bennett’in son birkaç ay içinde BAE başkentine üçüncü ziyareti. İki lider ayrıca, geçtiğimiz Mart ayında Mısır’da bir araya geldi.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Bennett, “çeşitli bölgesel meseleleri ele almak için ani bir şekilde” BAE’ye gitti. Açıklamada liderlerin, İsrail ve BAE arasındaki ‘özel bağın büyümesi için çalışacakları’ vurguladı. Açıklamada ayrıca Bennett’in “Bugün iki ülke arasındaki özel ilişkiyi bir sonraki seviyeye taşıyacağız” dediği aktarıldı.

İsrail Başbakanı ülkesinden ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, “Şeyh Muhammed bin Zayed ile bugün, her iki halk için büyüme ve güvenliğini sağlamak amacıyla iki ülke arasında oluşturulan seçkin ilişkiye yeni bir halka eklemek üzere görüşeceğim” dedi.

Şarkul Avsat