Suudi Arabistan, İİT’nin Afganistan için kurduğu insani yardım fonuna 30 milyon dolar bağışladı

Suudi Arabistan, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Afganistan’da kötüleşen ekonomik ve insani kriz için kurduğu insani yardım fonuna 30 milyon dolar bağışladı.

Cömert yardım, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) ve Suudi Arabistan’ın çeşitli zorluklar ile mücadele eden ülkelere her türlü desteği sağlamasının bir kanıtı olarak görülüyor. Yapılan yardım ile Afgan halkının yaşadığı zorluklar ile mücadele etmesine katkıda bulunmak, Afganistan’daki insani durumun kötüleşmesine ve bölgesel ve uluslararası barış ve istikrarı etkileyebilecek olası riskleri azaltmak hedef alındı.

Söz konusu yardım, KSRelief’in Riyad’daki merkezinde Kraliyet Divanı Danışmanı ve KSRelief Genel Sekreteri Dr. Abdullah er-Rabia, İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Muhammed el-Casser ve Suudi Arabistan’ın İİT Daimi Temsilcisi Dr. Salih es-Suheybani huzurunda imzalandı.

Hibe, Suudi Arabistan’ın hava ve kara köprüleriyle Afganistan’daki insani, sağlık, eğitim, gıda ve su güvenliği için yaptığı yardımın bir devamı olarak görülüyor. Suudi hükümeti, Afganistan’da güvenlik ve refahın oluşması için sorumluluğunun farkında olarak bir ülke olarak takdir topladı.

İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, Suudi Arabistan’ın Afganistan halkını desteklemek için yaptığı bağışa övgüde bulunarak Suudi Arabistan’ın, kurulduğu günden bu yana İİT’ye verdiği desteğe teşekkür etti.

İslamabad’da 19 Aralık 2021’de gerçekleştirilen İİT Dışişleri Bakanları Konseyi 17. Olağanüstü Toplantısı’nda, Afganistan’a insani yardımın sağlanması amacıyla İslam Kalkınma Bankası bünyesinde ‘insani emanet fonu’ kurulması kararına varılmıştı. Fon, Mart 2022 tarihinde başladı.

Genel Sekreter Hüseyin İbrahim Taha, kararın yayınlanmasından bu yana Afganistan’da kötüleşen insani durumun son bulması için üye devletler ile birlikte çalıştıklarını vurguladı.

Şarkul Avsat