Suudi Arabistan’da en düşük sıcaklık 17 derece olarak tespit edildi

Suudi Arabistan’ın güneyindeki el- Baha şehri 17 derece ile şu sıralar bölgede görülen en düşük sıcaklığa tanık oldu. Haziran ayı ile başlayan yaz mevsiminin ilk günlerinden bu yana Suudi Arabistan’ın ve Körfez ülkelerinin çoğunda yüksek sıcaklıklar görülüyor.

Suudi Arabistan Meteoroloji Merkezi tarafından yayınlanan hava raporuna göre düşük sıcaklık sıralamasında el-Baha’yı 18 derece ile Abha izledi. Ülkenin doğu kesiminde yer alan birkaç şehirde ise (Dammam, Ahsa ve Hafar Al Batin) 49 dereceye varan yüksek sıcaklıklara tanık olundu. Merkez, bu şehirlerde sabah 11 ile akşam 5 saatleri arasında sıcaklık artışına sıcak hava dalgasının eşlik etmesinin beklendiği konusunda uyarıda bulundu.

Suudi Arabistan Meteoroloji Merkezi, iklim göstergelerinin yaz aylarında sıcaklık artışına işaret ettiğini daha önce de duyurmuştu. Yayınlanan raporda sıcaklıkların haziran, temmuz ve ağustos aylarında Suudi Arabistan’ın çoğu bölgesinde üç aylık ortalamanın bir derece, temmuz ayı boyunca Rafha, Hafar Al Batin ve el- Kasım’ın kuzeyinde ise ortalamanın 1,5 derece üzerinde olacağına ve sıcak hava dalgalarının sıklıkla görüleceğine işaret edilmişti.

Merkez, en yüksek sıcaklık artışının Riyad ve ülkenin doğu kesiminin bazı bölgelerinde görüleceğini ve buralarda sıcaklığın 45 derecenin üzerine çıkacağını, çoğu bölgede sıcaklığın 36 ila 40 derece arasında değişeceğini bildirdi.

İçinde bulunulan yaz aylarında en düşük ortalama sıcaklık 32 derece ile Abha şehrinin Asir bölgesinde ve Hamis Muşit kentinde görülüyor. Suudi Arabistan Meteoroloji Merkezi yazlık tatil beldelerinde sıcaklıkların ortalama seyretmesinin beklendiğini belirtirken şiddetli yağmurlar ile birlikte olağanüstü hava şartlarının görülebileceğini kaydetti. Cazan, Asir, Baha ve Mekke bölgelerinde ortalamanın üzerinde yağış beklendiği bilgisini paylaştı.

Şarkul Avsat