Suudi Arabistan’dan Safer petrol tankeri için 10 milyon dolar destek

Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler’in (BM) Kızıldeniz’deki Hudeyde açıklarında demirlenen Safer petrol tankerindeki sızıntı riski ile mücadele için 10 milyon dolar sağlama taahhüdünde bulundu.

Açıklama, BM’yi petrol sızıntısının önlenmesi ve tankerin daha güvenli bir yere taşınmasını sağlamak için gerekli önlemleri almaya çağıran Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) aracılığıyla yapıldı.

BM harekat planına göre Hudeyde’nin kuzeyindeki Ras İsa Limanı açıklarındaki Safer tankerinden ham petrolün alternatif bir tankere aktarılmasına önümüzdeki ay başlanması bekleniyor. Tankerden yağ çekme ve temizleme işleminin ise 2022’nin eylül ayı ortasına kadar ertelenebileceği belirtiliyor.

BM’nin Safer için belirlediği ve Şarku’l Avsat’ın bir kopyasına ulaştığı harekat planına göre geçtiğimiz mayıs ayında belirlene yeni gemi için sözleşme bu ayın başında hazırlandı. BM iki gün önce uluslararası bir konferansta Safer petrol tankeri krizinin çözümü için 41,5 milyon dolar toplamıştı. Ancak 144 milyon dolara ihtiyaç olduğu tahmin ediliyor. Bunun 80 milyon doları, olası acil bir tehlikeyi ortadan kaldırmak ve petrolü yaz aylarında Safer’den güvenli bir geçici gemiye aktarmak üzere yapılacak acil durum operasyonunu uygulamak için ayrılıyor.

KSRelief tarafından dün yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler’in (BM) petrol tankerinin neden olabileceği potansiyel ekonomik, insani ve çevresel tehditlerle yüzleşme ve bunlardan kaçınma çabalarını daima desteklediği ifade edildi. Açıklamaya göre KSRelief olsı bir petrol sızıntısının Kızıldeniz kıyılarını, uluslararası balıkçılığı ve Yemen’e gıda, yakıt ve hayati önemde malzemelerin girişini tehdit edecek büyük bir çevre ve denizcilik felaketine neden olabileceği konusunda uyardı. Bunun Yemen’deki insani durumu daha da kötüleştireceği ve Kızıldeniz’e kıyısı olan ülkeleri tehdit edeceğini de vurguladı.

Açıklamada, Suudi Arabistan’ın bir milyon varilden fazla petrol içeren ve 2015 yılından bu yana bakımı yapılmayan Safer tankerinden petrol sızması durumunda, dünyanın en büyük çevre felaketine tanık olunacağı ve petrolün su altı yaşamını, balıkçılığı ve biyoçeşitliliği tehdit edeceği konusunda daha önce uyarıda bulunduğunun altı çizildi.

KSRelief, tankerin bakımı için daha önce sağlanan desteğin devamı ve BM kuruluşlarının bu tankerin potansiyel tehlikesini etkisiz hale getirmek için uygun planı bulma çabalarına destek olarak Suudi Arabistan’ın 10 milyon dolarlık katkı teklif ettiğini bildirdi.

Açıklamada, Suudi Arabistan’ın BM’yi petrol tankerinden oluşabilecek bir sorun durumda kardeş Yemen halkının yararına olacak gerekli önlemlerin hemen alınması çağrısında bulunduğu, ayrıca uluslararası toplumu bu girişimi desteklemek ve ciddi bir çevre felaketini önlemek için acil katkı sağlaması gerektiği kaydedildi.

BM operasyonel planının hedefinde petrolü boşaltma ve depolama için kullanılacak bir gemi sağlamak var. Bununla birlikte söz konusu türde gemiler, normal petrol tankerlerinin aksine yaygın olarak bulunmuyor ve genellikle sıradan bir petrol tankerinden uyarlanarak özel olarak yapılıyor.

BM planında ayrıca operasyonda meydana gelebilecek sorunlara yönelik de acil düzeyde ek düzenlemeler yer alıyor. Zira petrol sevkiyatı süreci karmaşık ve birçok risk barındırıyor.

BM planında, Smit Salvage çalışanlarının devam eden çatışmalar nedeniyle gerilimlerin ortaya çıkabileceği bir ortamda görev yapmak zorunda kalabilecekleri de göz önde bulunduruluyor. Yetkililerle daima iletişim halinde olmak ve süreçteki gelişmeleri veya değişiklikleri bildirmek de plan dahilinde yer alıyor.

Şarkul Avsat