Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu’ndan koronavirüse karşı uygulanan tüm önlemlerin kaldırılmasına övgü

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün Cidde’deki Selam Sarayı’nda toplandı.

Toplantıda, ulusal aşılama programında kaydedilen ilerleme ve toplumda virüse karşı bağışıklık oranlarının artması ışığında, Suudi Arabistan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı uygulanan tüm önlemlerin kaldırılmasına övgüde bulunuldu.

Suudi Arabistan ile bazı ülkeler arasında dostluk ve işbirliği bağlarını güçlendirmek amacıyla son günlerde gerçekleştirilen görüşmelerin içeriği gözden geçirildi.

Enformasyon Bakan Vekili Dr. İssam bin Said’in toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, toplantıda Suudi Arabistan’ın ‘Afganistan İnsani Güven Fonu’nu desteklemek için 30 milyon dolarlık hibe kararı ele alındı.

Bu hibenin, Suudi Arabistan’ın Afgan halkına sağladığı yardımların ve son on yılda Afganistan’da 1 milyar riyali aşan çeşitli kalkınma projelerine verdiği desteğin bir devamı olduğuna vurgu yapıldı.

Toplantıda, Suudi Arabistan ve Ürdün hükümetleri arasında enerji alanında işbirliğini öngören anlaşması taslağı konusunda Ürdün tarafıyla görüşmesi için Enerji Bakanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan ve Irak hükümetleri arasında elektrik ara bağlantısına ilişkin bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan ve Senegal dışişleri bakanlıkları arasındaki siyasi istişareler yapılmasına ilişkin mutabakat zaptı taslağı hakkında Senegal tarafıyla görüşme yapması için Dışişleri Bakanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan Postası ve Mısır Postası arasında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan Kamu Yönetimi Enstitüsü ve Mısır Devlet Konseyi arasında işbirliğine yönelik mutabakat zaptı taslağı hakkında Mısır tarafıyla görüşmelerde bulunmaları için İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanına ve Kamu Yönetimi Enstitüsü Başkanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan ve Yunanistan arasında deniz taşımacılığında işbirliğine yönelik anlaşma onaylandı.

Suudi Arabistan Uzay Komisyonu ve Mısır Uzay Ajansı arasında barışçıl amaçlara yönelik uzay faaliyetleri alanında işbirliğini öngören mutabakat zaptı taslağı hakkında Mısır tarafıyla görüşmelerde bulunması için Suudi Arabistan Uzay Komisyonu Başkanı’na yetki verildi.

Çalışanların emekli olduktan sonra ikramiye veya emekli maaşı alma hakkıyla ilgili sivil emeklilik sisteminde yapılan değişiklik de onaylandı.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin birtakım kararlar da alındı.

Şarkul Avsat