Şeyla Ruveyli Suudi kadınların her gelişiminin diğerlerine ilham verdiğini ve motive ettiğini söyledi

‘Suudi kadınların her gelişimi başkalarına ilham veriyor’

Suudi Arabistan Merkez Bankası’nın Yönetim Kurulu’na atanan ilk kadın olan Şeyla Ruveyli, ülke liderlerinin sunduğu birçok fırsat ile Suudi kadınların tüm kamu iş yerlerinde temsil edildiğini söyledi.

Şarku’l Avsat’a özel röportaj veren Ruveyli, “Bu karar, Kral Selman bin Abdulaziz’in değerli güveniyle gelen onurlu bir görevdir. Merkez Bankası’ndaki varlığım, liderliğimizin sınırsız desteği altında, kadınların yolu, kalkınmadaki rolleri ve yetenekleri için çok şey ifade ediyor. Liderliğin kadınlara duyduğu güven, onların yaratıcı enerjilerini ortaya çıkarmaları ve başarılı olmaları yönünde daha istekli kılıyor” dedi.

Kral Selman’ın müreffeh döneminde Suudi kadınların eşi görülmemiş bir destek aldığını vurgulayan Ruveyli röportaja şu ifadelerle devam etti:

“Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz’in gözetimi ve takibi altında, 2030 Vizyonu program ve girişimlerinin uygulanmasının yanı sıra ülkenin kalkınma çalışmalarına kadınların etkin bir şekilde katılması için birçok fırsat verildi. Kadınlar vizyonun temel taşıdır ve bu, kalkınma ve inşa sürecinde tüm ulusal insan kaynaklarının kullanılması anlamına gelir. 2030 Vizyonu hedeflerine ulaşmak için kadınların fikir ve bilgilerini geliştirmeleri için açık bir alandır. Suudi kadınların her gelişimi başkalarına ilham veriyor, onları motive ediyor ve hedeflerine ulaşmak için daha güçlü ve daha kararlı kılıyor.”

Çalışma hayatının Saudi Aramco ile bağlantılı olduğunu belirten Ruveyli, Saudi Aramco’nun yan kuruluşu Wisayah Investment şirketini kuran ekibin başında yer aldığını ve bir süre sonra şirketin CEO’su olduğunu bildirdi.

Görevi süresince, şirkette finans ve yatırım, risk yönetimi, planlama ve enerji ekonomisi aşamalarından geçerek, liderlik gelişimi ile ilgili çeşitli deneyimler kazandığını ekledi.

Ruveyli, Saudi Aramco’nun kadınların gelişimi ve güçlendirilmesine yönelik programlar da dahil tüm alanlarda gelişmiş bir çalışma yaklaşımıyla, ekibinin yeteneklerini geliştirmeye istekli olduğunu söyledi.

Bu alanda oynadığı en belirgin rollerden birinin, şirket politikalarının oluşturulmasına yardımcı olan ve daha fazla kadının liderlik yapmasını destekleyen, Saudi Aramco Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Yönlendirme Komitesi üyeliği olduğunu da sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat