Bilim insanları kanser hücrelerini öldürmek için ilk kez ışık terapisi kullanıyor

İngiltere, Polonya ve İsveç’ten bir mühendis, fizikçi, beyin cerrahı, biyolog ve immünolog ekibi, yeni kanser tedavisi için bir araya geldi.

Bilim insanları, cerrahların hastalığı daha etkili bir şekilde ortadan kaldırmalarını sağlayabilecek mikroskobik kanser hücrelerini aydınlatan ve yok eden bir kanser tedavisini başarıyla geliştirdiler.

Uzmanlar bu tedavinin cerrahi, kemoterapi, radyoterapi ve immünoterapiden sonra dünyanın beşinci büyük kanser tedavisi olacağına inanıyor.

Işıkla aktive olan terapi, kanser hücrelerini karanlıkta parlamaya zorlar. Bu, cerrahların mevcut tekniklerden daha fazla tümörü çıkarmasına yardımcı olur ve ardından ameliyat tamamlandıktan sonra kalan hücreleri dakikalar içinde öldürür.

Beyin kanserinin en yaygın ve tehlikeli türlerinden birine sahip olan fareler ile dünyada ilk kez yapılan denemede, taramalar yeni tedavinin cerrahların çıkarmasına yardımcı olmak için en küçük kanser hücrelerini bile aydınlattığını gösterdi. Cerrahlar daha sonra bu hücreleri öldürmeyi başardı.

Şarkul Avsat