Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, SWCC’nin tüm varlıklarını SEPCO’ya devretti

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu dün, The Saline Water Conversion Corporation’ın (SWCC / Tuzlu Su Dönüşüm Şirketi) tüm varlıklarını, tamamı Kamu Yatırım Fonu’na (PIF) ait olan Su Çözümleri Şirketi’ne (SEPCO) devretme kararı aldı.

Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanı Abdurrahman el-Fadli, söz konusu kararın Krallığın su sektörünü destekleme, geliştirme ve ilerletme konusundaki çabaları kapsamında alındığını belirterek, tuzdan arındırma endüstrisinde Suudi liderliğinin bilgisinden ve kurumların yeteneklerinden yararlanmanın önemine dikkat çekti. Fadli, bu kararın ayrıca sektörde yeni gelişme ve yatırım aşaması inşa ederek ülke ekonomisine ve yerli ürünün desteklenmesine yönlendirdiğini kaydetti.

Fadli açıklamasında varlıkların devrinin, Suudi Arabistan’ın ekonomik rolünün yanı sıra yerel üretim oranını artırmayı ve bu endüstrinin tam olarak yerelleşmesini teşvik edecek şekilde (Vizyon 2030) kalkınma gereksinimlerine ayak uyduracağını aktardı. Suudi Bakan szlerini şöyle sürdürdü:

“Karar, su ve çevresel sürdürülebilirliği destekleyecek, yenilik ve araştırma liderliği için fırsatları artıracak, verimli ve güvenilir çevre dostu teknolojilere sahip olacak.”

Tuzlu Su Dönüşüm Şirketi Genel Müdürü Mühendis Abdullah bin el-Abdulkerim, Suudi Arabistan liderliğinin su sektörüne verdiği sınırsız ilgiyi ve desteği somutlaştıran bu kararın Vizyon 2030 hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunduğunu ve ekonomi, sanayi ve çevre alanlarında küresel liderliğini ve etkin konumunu güçlendireceğini vurguladı. Ayrıca SEPCO’nun dünyanın en büyüğü olan su dönüşümü için en gelişmiş altyapıya, tedarik zincirlerine ve endüstriye sahip olacağını söyledi. Abdülkerim, SEPCO’nun sahip olacağı varlığın, yetenek ve geniş tecrübenin yanı sıra Suudi Arabistan’ın sektörde tanık olduğu büyüme ve gelişmeyi ticari temellere göre yatırım yapmak ve geliştirmek amacıyla çalışmayı hedeflediğini kaydetti.

Şirketin yenilenebilir enerji ile üretim, ulaşım ve su hizmetleri sistemleri geliştirmek, tasarlamak, su endüstrisi için bileşen, yedek parça ve saf malzeme üretimine yönelik fabrikalar kurarak üretim ve uygulamayı hedefleyen bir kurum olduğuna dikkat çeken Abdulkerim, yenilikçi ve uygulamalı araştırmayı desteklemek adına daha fazla sabit ve mobil üretim sistemleri kurmaya atıfta bulundu. Şirketin bu sektörü geliştirmeye, çevreyi korumaya, enerji tüketimini ve karbon emisyonlarını azaltmaya ve teknolojide geleceğe yatırım yapmaya devam etmek için inovasyon ve araştırma üzerinde çalıştığını vurguladı.

Abdulkerim ayrıca şirketin insan kaynaklarının rehabilitasyonu ve geliştirilmesi, su yönetimi, mühendislik ve teknik hizmetler, entegre çözümlerinin işletilmesi ve bakımı gibi çeşitli alanlarda su sektörüne küresel olarak liderlik etmeyi amaçladığını söyledi.

SWCC Genel Müdürü, başta ‘sıfır tuzlu su”’ teknolojisi, ‘magnezyum çıkarma’ ve ‘desalinasyonun’ mobil üretim sistemleri olmak üzere dijital dönüşüm çözümlerine, yapay zeka ve makine öğrenimi uygulamalarına ve etkin patent yatırımlarına verdiği desteğe dikkat çekti.

SEPCO’nun mobil istasyonlarında dünyanın ‘en düşük’ olarak kabul edilen enerji tüketimini 2,27 kilovatsaat/metreküp’e düşürmede ‘tuzdan arındırma’ ile başlayan liderliğini sürdüreceğini söyleyen Abdulkerim, ana üretimi metreküp başına 2,7 kilovatsaatten daha azına düşürmek istediklerini aktardı. Hali hazırda dünya çapında yüksek maliyetine rağmen üretimde en ucuz olmak için 0.36 dolar maliyetli üç sistem de dahil 6 üretim sistemi inşa edildiğine dikkat çeken Abdulkerim, 2024’e kadar karbon emisyonlarını azaltacaklarını vurguladı.

Şarkul Avsat