Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile bölgesel ve uluslararası gelişmeleri görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan Hüseyniye Sarayı’nda bir araya geldi.

Taraflar, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinin yollarını ele alırken Suudi Arabistan-Ürdün Yatırım Fonu’nun Ürdün’de ne gibi çalışmalar yapabileceği masaya yatırıldı. Görüşmede, Filistin’de yaşanan son gelişmeler başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmelerde ele alındı. Görüşmede Filistin halkının meşru haklarını elde etmesinin ve bölgede yaşanan çatışmalara siyaset yoluyla çözüm bulunmasının desteklenmesi gerektiği belirtildi.

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Suudi Arabistan’ın Arap ve İslam dünyasında yaşanan sorunlarda ve meselelerde yardımcı bir rol oynamasını, ortak Arap eylemini teşvik edici hareketlerde bulunmasını ve barışın sağlanması için çalışmasına övgüde bulundu. Kral 2. Abdullah, Ürdün’ün herhangi bir saldırı karşısında Riyad’a her zaman destek vereceğini belirterek Suudi Arabistan’ın güvenliğinin Ürdün’ün ve bölgenin güvenliğinin bir parçası olduğunu belirtti.

Prens Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan’ın Ürdün ile tarihi ilişkilerinin geliştirilmesi ve bölge sorunları ile mücadele edilmesinde Amman ile koordineli bir şekilde çalışmak için kararlı olduklarını belirtti. Suudi Prens, iki ülke yararına yeni bir işbirliğinin geliştirilmesini istediğini ve Ürdün’ün iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için çeşitli fırsatlara sahip olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada Suudi Arabistan’ın Ürdün’ün sahip olduğu fırsatlara yatırım yapma konusunda istekli olduğu kaydedildi.

Görüşmenin sonunda Kral 2. Abdullah, Prens Muhammed bin Selman’a iki ülke arasındaki tarihi ilişkilerin bir simgesi olan Hüseyin bin Ali nişanını takdim etti. Nişan, çeşitli ülkelerin prenslerine, yetkililerine ve krallarına verilen en yüksek rütbelerden birisidir.

Prens Muhammed bin Selman, Mısır’a yaptığı ziyaretin ardından Ürdün’ün başkenti Amman’a gitti. Kral 2. Abdullah, Veliaht Prens’i, Kraliçe Aliye uluslararası Havalimanı’nda karşıladı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi için resmi karşılama töreni düzenlendi.

Şarkul Avsat