Suudi Arabistan’da koronavirüse yakalanan hacılar için ayrı çadırlar tahsis edildi

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Yardımcısı Dr. Abdulfettah Meşşat, bu yıl koronavirüse yakalanan hacıların ayrı çadırlarda izole edileceğini, hizmet sağlayıcı şirketlerin söz konusu prosedür için belli sayıda çadır tahsis ettiğini bildirdi. Ancak hacıların aşı ve sağlık konularındaki bilinç ve farkındalığı dolayısıyla bu işleme ihtiyacın kalmayabileceğini vurguladı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Meşşat, bakanlığın kutsal mekanlarda ve hizmet sağlayıcı şirketlerin takibinde üzerine düşeni yapacağını, herhangi bir ihmalkarlık durumunda gerekli hizmet alamayan hacı için doğrudan tazminat verilmesi gibi yaptırımların uygulanacağını söyledi.

Anlaşmalarla ilgili olarak 180’den fazla ülkede Hac işleri ofisleri ile temas halinde oldukları bilgisini veren Abdulfettah Meşşat, organizasyon ile ilgili talimatların verildiğini ve hacıların ihtiyaç duyduğu tüm hizmetlerin hazır hale getirildiğini kaydetti.

Bakanlığın ABD, Kanada, Avustralya ve Avrupa’dan gelecek hacılara hizmet için yeni bir teknolojik uygulama geliştirdiğini söyleyen Meşşat, aracısız bir şekilde onay ve hizmet almalarını sağlayan bu uygulamanın fiyatların yüzde 30’dan fazla oranda düşmesine, aynı zamanda hacıların seçilmesinde ‘şeffaflık ve adaletin’ gözetilmesine katkıda bulunduğunu aktardı.

Bakanlık planları

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın stratejik planlarını erkenden etkinleştirmek istediğini belirten Meşşat, bu hususta hacılara hizmet veren 30’dan fazla kamusal ve özel kurumla koordinasyonda bulunulduğunu bildirdi. Detaylı planların oluşturulduğunu, bu planların ortak bir vizyona ulaşılana dek katılımcı taraflarla uyumlu hale getirildiğini söyleyen Meşşat, sahada risk ve zorluklar meydana gelmesi halinde bu sorunların nasıl ele alınacağı üzerinde durulduğunu ifade etti.

Bakan Yardımcısı, strateji, kazanımları ve deneyimi temel alan söz konusu planların belirli standartlar ve ölçüler üzerine kurulduğunu, uygulandıkları yönünde göstergeler bulunduğunu vurguladı.

Hac Bakanlığı, Hac sürecinin başarıyla yürütülmesi ve hacıların en iyi şekilde ağırlanması için yurtiçi ve yurt dışındaki tüm sektörlerle koordinasyon içerisinde çalışıyor. Vizeler, konaklama, yemek ve ulaşım detayları gibi konularda 180’den fazla ülkedeki ilgili makamlarla temas kuruluyor.

Teknoloji

Teknolojinin hizmet sektöründeki önemine işaret eden Meşşat, ABD, Kanada, Avustralya ve Avrupa’dan gelecek hacılar için geliştirilen yeni sisteme işaret ettiği açıklamasında söz konusu dijital sisteme önce endişe ile yaklaşılabileceğini ancak sağladığı imkanlara bakıldığında bunun güven hissi vereceğini vurguladı.

Bakanlığın olması gerektiği gibi hızlı bir şekilde hizmet vermeye katkıda bulunan teknoloji üzerine çalışmaya devam ettiğine dikkat çeken Meşşat, aynı zamanda dijital bir farkındalık platformu kurulduğunu ve bu platformun ilgili yerlere gönderildiğini bildirdi.

Sağlık protokolleri

Suudi Arabistan’ın koronavirüs salgını gibi tüm başlıklarla mücadeledeki başarısını kanıtladığını vurgulayan Meşşat sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sağlık Bakanlığı’nın bu yılki Hac mevsiminde herhangi bir salgın hastalıktan korunma çabalarına güvenimiz tam. Tüm Hac mevsimlerinde başarılı olundu. İlgili makamlar tarafından üstlenilen proaktif çalışmaların, tüm gelişmelerin ele alınmasının ve bu salgınların ortaya çıkışının önüne geçilmesinin önemini unutmayalım.”

Meşşat, Weqaya internet sitesi üzerinden tüm ülkelere iletilen 10 aşıdan birinin yaptırılması, ülkeye varmadan önceki 72 saat içerisinde koronavirüs testinin yaptırılmış olması, 65 yaş altı hacıların kabul edilmesi gibi sağlık protokollerine uyulması gerektiğini vurguladı.

Maymun çiçeği virüsü hususunda da açıklamalarda bulunan Meşşat, Sağlık Bakanlığı ve tüm ilgili birimlerin bu konuyu özenle ele alarak önlenmesi ve karşılaşıldığı takdirde tedavi edilmesi yönünde sağlık protokolleri oluşturduklarını kaydetti.

Vizeler kolaylaştırılıyor

Dışişleri Bakanlığı’nın Hac vizelerinin verilmesinin kolaylaştırılmasında önemli bir rol oynadığını söyleyen Meşşat açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Vizelerin verilmesi ile ilgili dijital bağlantı hususunda Hac ve Umre Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlıkları arasında kapsamlı bir iş birliği var. Bu da hacılara olumlu yansıyor. Vizeler yurt dışındaki Suudi büyükelçilikler veya konsoloslukların ziyaret edilmesine gerek kalmadan internet üzerinden, en fazla 24 saat içerisinde veriliyor.”

Şirketler ve takip

Bu yılki Hac mevsiminin çeşitli kurumlarda meydana gelen kurumsal dönüşümü ele almanın ilk deneyimini teşkil ettiğine değinen Meşşat, artık hizmetlerin nicel ve nitel sınıflandırmasını yapacak şekilde kurumsal düzeyde çalışıldığını, bunun hacılar üzerinde olumlu bir etkisi olacağını aktardı. Hacılar için hizmet sağlayıcılarının yetkili ekipler aracılığıyla takip edildiğini söyleyen Meşşat, bir farkındalık oluşturmaya çalışıldığını, elektronik düzeyde uygulanacak doğru standartların belirlendiğini vurguladı. “Sunulacak hizmetlerde kaydedilebilecek suiistimalleri önlemek için proaktif bazı hususlar belirledik. İhlalde bulunanlar hacılar tazminat gibi yaptırımlara tabi tutulacak” ifadelerini kullandı.

Çadırlar

Bu yıl hacı çadırlarında değişikliğe gidildiğini, önümüzdeki yıllarda da geliştirmeye devem edileceğini belirten Meşşat, “Bu çadırlar özel bir şekilde yenilenmiş ve güncellenmiştir. Geliştirilmeye şu an yaklaşık 44 kamp yerinde başlandı. Önümüzdeki yıllarda genişletilebilir” açıklamasında bulundu.

Meşşat ayrıca ibadet yerlerinde oluşabilecek izdiham ve kargaşa hususunda ise Hac ve Umre Bakanlığı ile ilgili sektörlerin iş birliği içerisinde hareket ettiğini kaydetti.

Şarkul Avsat