Andreas Cangellaris, NEOM üniversitesi rektörü olarak atandı

NEOM, eğitim, araştırma ve inovasyon için birinci sınıf bir sistem oluşturma vizyonunu kapsamında Dr. Andreas Cangellaris’i NEOM U (Neom Üniversitesi) rektörü olarak atadı. NEOM U, en iyi uygulamaları ve modern teknolojileri birleştirerek, Krallığın ve dünyanın her yerinden öğrenciler, akademisyenler ve araştırmacılar için bir merkez olacak.

Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği alanlarında profesörlüğü bulunan Cangellaris, akademik, araştırma ve idari deneyime sahip bir isim. 2018 yılından bu yana Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı ve Provost olarak görev yapıyor. Ayrıca 50 bini aşkın öğrenci, 15 fakülte ve 150’den fazla eğitim programı ile ABD’nin önde gelen bir eğitim kurumunda akademik araştırma programlarını denetledi. Söz konusu araştırmada yıllık toplam 600 milyon doları aşkın harcama yapıldı.

Cangellaris, hesaplamalı elektromanyetizma ve elektronik tasarım otomasyonu alanlarında ön plana çıkan bir bilim insanı. Berkeley’deki California Üniversitesi elektrik mühendisliği alanında Yüksek Lisans ve Doktora derecesine sahip. Ayrıca Yunanistan’daki Selanik Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisliği alanında lisans derecesi aldı.

Diğer yandan NEOM CEO’su Mühendis Nazmi en-Nasr, NEOM Yönetim Kurulu Başkanı Veliaht Pres Muhammed bin Selman’ın adımları doğrultusunda, sürdürülebilir bir gelecek için NEOM’un vizyonunu ve iddialı hedeflerini gerçekleştirmenin önemine dikkat çekti. Toplumlarıma ve tüm dünyaya daha iyi hizmet etmek adına sektörün rolünün yeniden tanımlandığı yeni bir eğitim modeli sağlamak gerektiğini vurguladı.

NEOM U Üniversitesi’nin NEOM’daki eğitim, araştırma ve yenilik sektöründeki ana yapı ve herkese açık bir üniversite eğitimi geliştirmenin ilk adımı olduğuna dikkati çeken Nasr, üniversitenin Krallıktan ve dünyanın tüm ülkelerinden geleceğin eğitim ve bilim insanlarıyla gelişeceğine inanan en parlak beyinleri kendine çekeceğini söyledi. Nasr ayrıca bu eğitimin, NEOM’un yeniliği teşvik etme, yarının sorunlarının çözümüne katkıda bulunan öncü fikirler geliştirme ve çeşitli alanlarda bilim insanları yetiştirme taahhüdünün uygulanmasını gözler önüne serdiğini kaydetti.

Diğer yandan Cangellaris, NEOM’un dünyada başarmayı amaçladığı olumlu değişime ilham verme, motive etme ve olanak sağlama arayışında üniversiteyi geliştirmeye ve yönlendirmeye yardımcı olmayı amaçladığını belirttiği açıklamasında şunları söyledi:

“Teknolojinin insanlara hizmet etmek için nasıl kullanılabileceğini öğrenmek ve dünyayı daha iyiye doğru değiştirmeye katkıda bulunmak için Suudi Arabistan’dan ve tüm dünyadan bilim arayanlar NEOM laboratuvarında bir araya gelecek.”

Üniversite’nin rektörü olan Cangellaris, geleneksel eğitim çerçevelerinin ötesine geçme ve mezunlarının yenilikçi çözümler tasarlamalarını sağlayan dijital bir zihniyete sahip seçkin bir bilgi kurumu olma yolculuğunda gelişimine öncülük edecek.

NEOM’un sektörleri ve yetenekleri Eğitim, Araştırma ve Yenilik Merkezi için benzersiz bir yaşam laboratuvarı sağlarken, üniversitenin birincil akademik ve araştırma programları bilgisayar bilimi, mühendislik, tasarım, medya, sanat, eğlence ve işletme yönetimini de kapsayacak. Ayrıca doğa bilimleri, sanat, beşerî bilimler ve sosyal bilimler disiplinleri de bilgisayar alanındaki çalışmaların tanıtımıyla sağlanacak. NEOM’daki Eğitim, Araştırma ve Yenilik Sektörü Danışma Konseyi Başkanı Dr. Jean Lou Chameau açıklamasında, Cangellaris’in, NEOM U’ya aktaracağı akademik liderlik konusunda geniş deneyime sahip seçkin bir araştırmacı ve akademisyen olduğunu belirterek, yükseköğretim ve araştırma alanındaki vizyon ve fikirleriyle danışma kurulu üyelerinin dikkatini çektiğini söyledi.

Chameau, bu durumun NEOM’un üniversiteyi en iyi akademisyenleri ve öğrencileri kendine çeken ve akademik başarı için yeni yollar açan küresel bir yapı inşa etme hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunacağını kaydetti. Danışma kurulu, küresel düzeyde bir eğitim, araştırma ve inovasyon merkezi olmayı hedefleyen NEOM’a bu konuda tavsiyelerde bulunan eğitim liderinden oluşuyor.

Şarkul Avsat