Kuveyt’te seçim kararı: Ulusal Meclis feshedildi

Kuveyt hükümeti, Kuveyt Ulusal Meclisi’nin anayasal olarak feshedildiğini duyurdu. Fesh kararı beraberinde Kuveyt genel seçimlere gidecek.

Fesh kararını Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah adına devlet televizyonunda konuşma yapan Kuveyt Veliaht Prensi Meşal Ahmed el-Cabir es-Sabah açıkladı.

“Anayasal hakkımıza dayalı olarak Ulusal Meclis’i feshetme ve genel seçimlere çağrı yapma kararı aldık.” diyen Sabah, Meclis’i feshetme ve seçimlerle ilgili genelgenin gerekli yasal işlemlerin ardından önümüzdeki aylarda duyurulacağını kaydetti.

Veliaht Prens televizyon konuşmasında yaptığı açıklamada, “Anayasadan sapmayacağız, onu değiştirmeyeceğiz, askıya almayacağız. Dikkatli olmaya, bölgedeki krizlerden ve zorluklardan dersler almaya çok ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında, “Anayasaya saygı gösterme arzumuzdan dolayı, devletin yönetimine doğrudan müdahaleden kaçınmayı görev edindik, onu yasama ve yürütme erklerine bıraktık. Anayasayı yürürlüğe koymaya, Ulusal Meclis’i feshetmeye ve önümüzdeki aylarda genel seçim çağrısında bulunmaya karar verdik” dedi.

Kuveyt Veliaht Prensi Meşal Ahmed el-Cabir es-Sabah, halkın iradesi ve anayasanın 107. Maddesine uygun olarak meclisi feshetmeye ve genel seçim yapmaya karar verdiklerini aktardı.

Meclis’e seçilen yanlış temsilcilerin ülke çıkarlarına zarar vereceği ve başa dönmek zorunda kalacaklarına işaret eden Sabah, “Siyasi sürecin düzeltilmesi için halkın iradesine sığınma kararı aldık.” şeklinde konuştu.

Mevcut duruma geri dönmenin ülke çıkarına olmayacağını dile getiren Sabah, bu sebeple siyasi sürecin düzeltilmesi için gerçekleşecek seçime katılım fırsatını kaçırmama çağrısında bulundu.

Hükümetin yönetimi ve Ulusal Meclis’in uygulamalarından dolayı Kuveyt halkında yasama ve yürütme organlarının performanslarına karşı öfke oluştuğuna dikkati çeken Sabah, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler yasama ve yürütme organlarını yönlendirmekle yetiniyorduk. Ülkenin ve halkın çıkarları için yapılan herhangi bir reform veya işlemde kimseyi engellemeye kalkışmadık.”

Hükümetin istifası ve siyasi durum

Kuveyt’te hükümet 5 Nisan’da istifa etmiş ve Emir Sabah da 10 Mayıs’ta bu istifayı kabul etmişti. Ulusal Meclis Başkanı Merzuk el-Ganim de 19 Nisan’da yeni hükümet kuruluncaya kadar Meclis oturumlarının askıya alındığını duyurmuştu.

Ancak Meclis, hükümetin istifasıyla sonuçlanan siyasi krizden 2 ay sonra 14 Haziran’da emeklilerle ilgili bir yasa tasarısının oylamaya sunulması için özel oturum düzenlemişti.

Kuveyt Başbakanı Şeyh Sabah el-Halid el-Hamed hakkında, “Anayasaya aykırı uygulamalar yapma ve yasama kurumlarıyla iş birliği yapmama” yönündeki suçlamaların ardından Meclis’te gensoru verilmişti. Başbakan Hamed’in, kendisine yönelik bu gensorudan yaklaşık bir hafta sonra istifa etmesi dikkati çekmişti.

Kuveyt Ulusal Meclisi’nden bazı parlamenterler, 16 Haziran’da hükümet ile parlamento arasındaki krizin çözümü için Emir Sabah’ın müdahalesi talebiyle protestoya başvurmuştu.

Şarkul Avsat