Suudi Arabistan Maliye Bakanı: Enerji güvenliği ülkelerin büyümesini ve refahını sağlamak için önemli

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan, güvenilir enerji kaynakları olmadan hiçbir ülkenin büyüyüp gelişemeyeceğine dikkat çekerek, iklim sorunlarına paralel olarak enerji kaynakları güvenliği ve ekonomik kalkınmanın araştırılması çağrısında bulundu.

Cedan, OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu’nun 21 ve 22 Haziran tarihlerinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen maliye bakanları toplantısında, üye devletlerin iklim değişikliğine dayanıklı bir gelecek inşa etmek için birlikte çalışması gerektiğini vurguladı.

Suudi Bakan, adil yeşil geçişleri finanse etmek için devasa ve büyüyen uluslararası fon havuzundan yararlanma çağrısında da bulundu.

Toplantının gündeminde, uluslararası kalkınma için gelecek senaryolarının yanı sıra fonun faaliyet raporunun ve mali tablolarının gözden geçirilmesi, cari yıl performansının değerlendirilmesi ve gelecek çalışma planlarının tartışılması yer aldı.

Cedan, “OPEC son yıllarda enerji kaynaklarına istikrar sağlama ve küresel ekonomiyi koruma konusundaki güvenilirliğini kanıtladı. Son zamanlardaki yakıt sıkıntısı, büyük ölçüde arıtma kapasitesi eksikliğinden kaynaklandı ve bunu enerji sermaye harcamalarına yapılan yatırım eksikliği izledi” dedi.

OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu’nun iklim değişikliği ve enerji geçiş programı gibi küresel stratejik kalkınma sorunlarına ve yaklaşan gıda krizine yönelik çabalarını memnuniyetle karşılayan Cedan, daha fazla ilerleme ve daha geniş bir kalkınma etkisi elde etmek için fon ve diğer ortaklar arasındaki işbirliğini geliştirmenin önemini vurguladı.

Suudi Arabistan, yoksul ve düşük gelirli ülkelerin ekonomik ve sosyal büyümelerini artırmalarına yardımcı olmak için üye ülkeler arasındaki işbirliğini güçlendirmek amacıyla 1976’da kurulan OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu’nun en büyük katkı sağlayan üyesidir.

Fon’un mali yardımlarından yararlanan ülke sayısı şu ana kadar 134’e ulaştı.

Şarkul Avsat