Suudi Arabistan ve Katar genelkurmay başkanları Riyad’da bir araya geldiler

Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Fayyad Hamed er-Ruveyli ve Katar Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Korgeneral Salim bin Hamad el Nabit, iki ülke arasındaki askeri iş birliğini ve ilişkileri güçlendirmenin yollarını ele aldı.

Taraflar Riyad’da gerçekleşen görüşmede iki ülkenin ortak çıkarları ile ilgili konuları ele aldılar. Suudi Arabistan ve Katar arasındaki güçlü ilişkileri vurguladılar.

Ruveyli ve Nabit, Teröre Karşı İslam İttifakı’nın Riyad’da üye devletlerin temsilcileri ile düzenlenen toplantısında Kuveyt’in organizasyon ile ortak konularda iş birliği yapma yollarını görüştüler.

Görüşmede, Teröre Karşı İslam İttifakı’nın entelektüel, medya, terörün finansmanı ve terör unsurları ile mücadelede gösterdiği çalışmalar ele alındı. Üye devletlerin ortak çabalarını koordine etmek için yürüttüğü çalışmalara dikkat çekildi.

Katar Genelkurmay Başkanı Nabit, Teröre Karşı İslam İttifakı’nın terörle mücadelede gösterdiği çalışmalara ve aşırılık yanlısı gruplarla mücadeleye yönelik politikalara övgüde bulundu.

Teröre Karşı İslam İttifakı Genel Sekreteri Muhammed el-Muğidi, ittifakın üye ülkeler ile iş birliğinin geliştirmeyi amaçlayan önemli bir oluşum olduğunu belirtti. Muğidi, terörün tüm ülke ve kuruluşların bir araya gelerek ortadan kaldırması gerektiği bir sorun olduğunu ifade ederek terör örgütleri ile mücadele yöntemlerinin zaman içerisinde modern imkanlar sayesinde sürekli bir değişim içinde olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanı Korgeneral Mutlak bin Salem el-Azima da Katar Genelkurmay Başkanı ile bir araya geldi. Oldukça samimi bir ortamda geçen görüşmede tarafların ortak ilgi alanları masaya yatırıldı.

Şarkul Avsat