Suudi Arabistan Veliaht Prensi ile Irak Başbakanı Kazımi, bölgesel güvenlik meselelerini görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Irak Başbakanı Mustafa el Kazımi ile Cidde’deki Selam Sarayı’nda bir araya geldi. Görüşmede Riyad ve Bağdat arasındaki ilişkiler ve işbirliği alanları ele alındı. Taraflar, bölgenin güvenliğini ve istikrarı için fikir alışverişinde bulundu.

Görüşmeye Suudi Arabistan Ulusal Muhafızlar Bakanı Prens Abdullah bin Bender, Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Selman, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Dr. Macid el- Kasabi, Genel İstihbarat Başkanı Halid el-Humeydan ve Suudi Arabistan’ın Irak Büyükelçisi Abdulaziz eş- Şemri katıldı.

Kazımi’ye ise Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Mecid Ali Hüseyin, Başbakanlık Özel Dairesi Müdürü Ahmed Necati ve Protokol İşlerinden Sorumlu Başbakanlık Danışmanı Hüseyin Raşid eş-Şeyh eşlik etti.

Veliaht Prens, Pakistan Kara Kuvvetler Komutanı ile görüştü

Veliaht Prens, diğer bir görüşmede ise Pakistan Kara Kuvvetler Komutanı Orgeneral Kamar Cavid Bacva ile bir araya geldi. Taraflar, başta askeriye olmak üzere çeşitli alanlarda iki ülke arasındaki ikili ilişkileri ve bu ilişkileri geliştirmenin yollarını ele aldı. Veliaht Prens, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in direktifi doğrultusunda Suudi Arabistan ile Pakistan arasındaki dostluk ve işbirliği bağlarını güçlendirme çabalarından dolayı Orgeneral Bacva’ya Kral Abdulaziz Nişanı verdi.

Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kamar Cavid Bacva’ya Kral Abdulaziz Nişanı veren Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (SPA)

Görüşmeye, Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Halid bin Selman ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Fayyad Hamed el-Ruveyli, Savunma Bakanı İcra İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Halid el- Bayari, Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Ofis Müdürü Hişam eş- Şeyh ve Suudi Arabistan’ın Pakistan Büyükelçisi Nevaf Maliki katıldı.

Pakistan heyetinde ise Pakistan’ın Riyad Büyükelçisi Amir Hurrem Rathur, Ordu Komutanı Sekreteri Tümgeneral Muhammed İrfan, Pakistan Askeri Ataşesi Muhammed Asım yer aldı.

Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Selman, Pakistan Ordusu Komutan Yardımcısı ile görüştü. Görüşmede iki ülke arasında savunma ve askeri alanlarda ikili işbirliği ele alındı. Taraflar, Suudi Arabistan’ı ve Pakistan’ın tarihsel ilişkileri çerçevesinde iki ülkenin çıkarı olduğu konuları masaya yatırdı.

Görüşmeye Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Ofis Direktörü Hişam bin Saif, Suudi Arabistan’ın Pakistan Askeri Ataşesi General Avad ez- Zehrani katıldı.

Pakistan tarafında ise Pakistan’ın Suudi Arabistan Pakistan Büyükelçisi, Pakistan Ordusu Özel Sekreteri ve Pakistan’ın Suudi Arabistan Askeri Ataşesi yer aldı.

Şarkul Avsat