Reşad el-Alimi pazar günü Kahire'de Ahmed Ebu Gayt ile görüştü. (Saba)

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Alimi ve BM Yemen Temsilcisi Grundberg bir araya geldi

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi ve Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, Husilerin Taiz’e ve diğer bölgeleri giriş-çıkış yollarını açmayı reddetmesini görüşmek üzere Riyad’da bir araya geldi.

Şarku’l Avsat’a konuşan yerel kaynaklar, Yemen hükümetinin Başkanlık Konseyi üyelerine Husilerin BM’nin geçtiğimiz Nisan ayında ilan ettiği ateşkes şartları çerçevesinde açılması gereken karayolları için olumsuz yanıt verdikleri ve kuşatmayı kaldırmayı reddettikleri konusunda bilgilendirdiğini aktardı.

Husiler, Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılan istişarelerde BM Özel Temsilcisi’nin iki tarafa da sunulan ve Husiler tarafından Taiz’deki 3 karayolunun yanı sıra ed-Dali ve İb illeri arasındaki bir yolun daha açılmasını içeren öneriyi reddetmişti.

Kimliklerinin gizli kalmasını isteyen kaynaklar, hükümetin konuyla ilgili olarak Yemen Başkanlık Konseyi’ne bilgi verdiğini ve Husilerin olumsuz karşılığına ilişkin görüşünü açıkladığını belirterek bugün BM Özel Temsilcisi ile Başkanlık Konseyi Başkanı arasında Riyad’da konunun ele alındığını belirttiler.

Öte yandan Yemen ordusu, Husi milislerin çeşitli cephelerde BM tarafından ilan edilen ateşkese yönelik saha ihlallerini sürdürdüğünü bildirdi.

Ordudan yapılan açıklamada güçleri siyasi ve askeri liderliklerin direktiflerinin uygulanması kapsamında ateşkese uyarken İran destekli Husi milisleri, Perşembe ve Cuma günleri Hudeyde, Taiz, ed-Dali, Hacca, el-Cevf ve Ma’rib cephelerinde BM ateşkesini 115 kez ihlal ettikleri belirtildi.

Açıklamaya göre Husiler, Hudeyde’nin güneyindeki Hays cephesinde 41, Taiz cephesinde 37, Taiz’in batısında el-Bare cephesinde 28, güneyinde, batısında ve kuzeyinde toplam 18, Ma’rib’in batısında ve Hacca’da toplam 16 ve geriye kalanları da el-Cevf ve ed-Dali cephelerinde olmak üzere 115 ihlalde bulundular.

Hükümete bağlı güçlerin, Husi milis gruplarının Ma’rib’in kuzeybatısındaki askeri bölgelere sızma girişimini engellediği ve onları geri çekilmeye zorladığı belirtilen açıklamada, Husilerin ordu mevzilerine top, çeşitli mermiler ve silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) ateş etmek başka ihlallere de imza attıkları ve bu saldırıların sonucunda ordunun iki personelinin ölümüne ve yedi personelin yaralanmasına neden oldukları kaydedildi.

Yemen ordusu, Husi milisleri, başta Ma’rib’in batısındaki ve Taiz’deki bazı cepheler olmak üzere çeşitli cephelere keşif amaçlı İHA’lar göndermekle, tahkimatlar oluşturmakla, askeri güçler takviye etmekle ve tanklar dahil olmak üzere savaş teçhizatı getirmekle suçladı.

Yemen Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Abdu Mecali, Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, darbeci Husileri 23 gün içinde bin 700’den fazla saha ihlali yapmakla suçladı.

Öte yandan Arap Parlamentosu Başkanı Adil Abdurrahman el-Usumi, Husi milislerinin 6 yıldır uzlaşmaya yanaşmaması ve BM ekibinin herhangi bir müdahalede bulunmasını reddetmesi nedeniyle Hudeyde’nin kuzeyindeki Ras İsa Limanı açıklarında demirli kalmaya devam eden 1.14 milyon varil petrol taşıyan Safer petrol tankerinde sızma olması ya da tankerin batması veya patlaması gibi bir felaketin yaşanabileceğine dair bir kez daha uyardı.

Usumi, dün yaptığı açıklamada, bu durumun Yemen Cumhuriyeti’ni aşarak Kızıldeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerde güvenlik ve çevre güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturan en büyük çevresel, insani ve ekonomik felaketin ortaya çıkması riski taşıdığını söyledi.

Arap Parlamentosu Başkanı, Husi milislerine bu durumu daha fazla manipüle etmemesi, bir baskı ve siyasi şantaj malzemesi olarak kullanmayı bırakması, tankeri rehine olarak görmemesi ve BM ekibinin tankere binmesine, teknik durumunu değerlendirmesine ve tankeri boşaltmasına izin vermesi için daha fazla baskı yapmak üzere derhal uluslararası eyleme geçilmesi gerektiğini, çünkü meselenin uluslararası seyrüsefer güvenliği için gerçek bir tehdit haline geldiğini vurguladı.

Usumi ayrıca BM’yi petrol sızıntısını önlemek ve tankeri güvenli bir yere nakletmek yahut Yemen halkının yararına kullanmak için bir an önce gerekli önlemleri almaya çağırdı.

Şarkul Avsat