El-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu ‘Sanat Vadisi’ projesini başlattı

Suudi Arabistan’da El-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu (RCU), ‘Zamanlar Arası Yolculuk’ projesinin kültürel varlıklarından biri olan ‘Sanat Vadisi’ (Valley of the Arts) projesini başlattı.

Aynı zamanda Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı olan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, 2030 Vizyonu hedeflerine ulaşmak amacıyla Ula’yı sanat, miras, kültür ve doğa için önde gelen bir küresel destinasyon haline getirmek amacıyla Nisan 2021’de ‘Zamanlar Arası Yolculuk’ projesini başlatmıştı.

2024 yılında tamamlanması planlanan 65 kilometrekarelik bir alanı kaplayan proje, en ünlü Suudi ve uluslararası sanatçıların Ula’nın eşsiz doğasından ilham alan sanat eserlerini içerecek.

Bu destinasyon, yaratıcı sanat eserlerini doğal çevreyle bütünleştiren eşsiz bir karışım içererek, dünyanın her yerinden sanatseverleri kendine çekecek.

Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu’na bağlı Sanat ve Yenilikçi Endüstriler Genel İdaresi Müdürü Nora ed-Dabal konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Sanat Vadisi, bölgedeki yaratıcılığın geliştirilmesine katkıda bulunacak, sakinler ve ziyaretçiler için olağanüstü deneyimler sağlayacak. Bizim görevimiz, kültürel bir ekonomi inşa etmeyi amaçlayan gelecek vizyonuna ulaşmada büyük bir role sahip olacak olan Ula’nın eşsiz mirasını geliştirmek için çalışmaya devam etmektir.”

2024’teki açılışından önce 2022 sonlarında gerçekleşecek olan ilk program geçici sergiler, sanat merkezleri, halka açık sempozyumlar, vadi boyunca turlar ve bölgedeki gençler için eğitimleri içeriyor.

Sanat Vadisi’ne, Manal Al-Dowayan, Ahmed Mater, Agnes Dennis, Michael Heizer, James Turrell gibi en önde gelen Suudi ve uluslararası sanatçılar katılacak.

Sanatçılar kolektif hafıza, folklor, medeniyet, başarı ve ışığın önemi gibi konuları öne çıkaran eserler sunacak.

Arazi sanatı, 1960’ların sonlarında ABD’de ortaya çıkan, çevreye ve onu korumanın önemine dikkat çekmeyi amaçlayan bir sanat tarzıdır.

Bu sanat tarzında, sanat eserleri müzeler ve galerilerde değil, doğanın kalbinde yer alan açık alanlarda sergilenir.

Şarkul Avsat