Uluslararası arena Husilere bakı yapılmasını talep ediyor

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi ve Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg dün, Husilerin başta Taiz olmak üzere Yemen’in birçok bölgesine giriş-çıkışları açmayı kabul etmemesini görüşmek üzere Riyad’da bir araya geldiler. Henüz görüşmenin sonuçlarına ilişkin bilgi verilmezken Yemenli bir yetkili, ateşkes maddelerinin uygulanması ve sürdürülmesinin önemi konusunda uluslararası bir uzlaşı olduğunu aktardı.

Yemen kaynaklarına göre, Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi dün Riyad’da BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg ile Taiz geçişlerinin ve diğer bölgelerin açılması konusunu görüşmek üzere bir araya geldi. Kaynaklar Grundberg’in Suudi Arabistan’ın Yemen büyükelçisi Muhammed el-Cabir ve Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin büyükelçileriyle de görüştüğünü kaydetti. Bu görüşmelerde Husilere baskı yapmanın ve ateşkes şartlarını uygulama ve sürdürmenin önemi konusunda uzlaşı vardı.

ABD’nin Yemen Büyükelçisi Stephen Fagin, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, Birleşmiş Milletler’in Yemen’de vardığı ateşkesi sürdürmenin yaşamı iyileştirebilecek ve kapsamlı bir siyasi süreç için alan açabilecek bir ekonomik toparlanma için şart olduğunu vurguladı.

Ayrıca Yemenli bir yetkili, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamalarda önceliğin ateşkesin devamı ve Yemenlilerin hayatının korunması olduğunu belirterek Yemen hükümetinin Taiz yollarıyla ilgili tüm Husi iddialarına yanıt vermeye hazır olduğunu söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hükümet ekibi, Taiz yolları dosyasında Taiz halkı için asgariyi temsil eden BM Temsilcisi’nin önerilerine bağlılığını sürdürüyor. Ancak Husiler şu temel soruya yanıt vermiyor: Neden ana yolları açmak istemiyorlar? Husilerin bahsettiği her türlü endişeyi tartışmaya hazırız. Husilerle olan tecrübemize göre ne zaman kapsamlı bir barıştan bahsetseler tam tersi oluyor. İster Taiz’de ister Marib’de olsun, kader niteliğinde bir savaş için koordinasyon var. Askeri liderlere göre Taiz’de savaşın başlangıcından bu yana görülmemiş kalabalıklar bulunuyor. Durum Marib’de de aynı.”

Hükümetin, Yemenlilerin yaşamını koruduğu için ateşkesi sürdürmek adına her türlü çabayı desteklediğini belirten Yemenli yetkili, “Kapsamlı bir barıştan ve savaşın sona ermesinden yanayız. Ne yazık ki Husilerin sözlüğünde barış kelimesi yok” dedi.

Aynı bağlamda, Yemen’de Taiz kentindeki yolların açılması için kurulan hükümete bağlı Müzakere Komitesi Başkanı Abdulkerim Şeyban da açıklamasında “Husi milisleri, BM önerisine Eber ez-Zelii yolunu ve hava savunmasını açmak için yeni bir teklifle yanıt verdi” ifadesini kullandı.

Önceki gün düzenlediği basın toplantısında, Husilerin Eş-Şerice Kirş er-Rahda Yolu’nu açmak istediğini söyleyen Şeyban sözlerini şöyle sürdürdü:

“Husiler Taiz şehrine çıkan yolu açmak istemiyor. Hükümet heyetinin talepleri Husiler tarafından kabul edilmiyor. Ekonomik fayda için yolun Aden Kavşağı’na açılıp Sana’ya yöneleceğini söylüyorlar. Husilerin Taiz’de açmayı teklif ettiği yol uygun değil. Dört çeker araçlar geçemez. Kaldı ki yemek kamyonları nasıl geçsin? Hudeyde Limanı ve Sana Havaalanı’na giden gibi, iyi bilinen bir resmi yol açmak istiyoruz.”

Husilerin Taiz’de savaş başlatmaya hazırlandığını ve cephelerinde büyük takviye ve hazırlıklar yaptığını ileri süren Müzakere Komitesi Başkanı Abdulkerim Şeyban, “Husiler uzlaşmaz olmaya devam ederse ve ateşkes şartlarını yerine getirmeleri için onlara baskı yapılmazsa ateşkes çökecek” uyarısında bulundu.

Taiz halkının Hudeyde Limanı’nı veya Sana Havaalanı’nı kapatmak istemediğini belirten Şeyban, “Ancak buna rağmen Başkanlık Konseyi, Husileri limanları Taiz’e açmaya zorlamak için bu yolları yeniden kapatmak zorunda kalabilir. Top Başkanlık Konseyi’nin sahasında” dedi.

Şeyban açıklamasının sonunda, uluslararası toplumu ve BM Temsilcisi’ni BM önerisini reddeden Husilere karşı kınama bildirisi yayınlamaya çağırdı.

Şarkul Avsat