Suudi Arabistan, enerji kaynaklarının güvenliği ve iklim değişikliğinin zorluklarını ele almanın önemini vurguladı

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında bugün Cidde’deki Selam Sarayı’nda toplandı.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu Bakanlar Toplantısı’nda ifade ettiği gibi, güvenilir enerji kaynakları olmadan hiçbir ülkenin büyüyüp gelişemeyeceğine dikkat çekildi.

Buna ek olarak, enerji kaynaklarının güvenliği ve iklim değişikliğinin zorluklarını ele almanın önemini vurgulandı.

Kral Selman, Yüce Allah’ın kendilerine ikram ettiği üzere Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’ye hizmet etme şerefinden bahsetti.

Bu bağlamda, bu yılki Hac mevsimine yönelik organizasyon ve operasyonel planlara uygun olarak, tüm sektörlere çalışmalarını eksiksiz olarak yerine getirmeleri talimatı verdi.

Kral Selman, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife’ye gönderdiği mektubun yanı sıra Kuveyt Veliaht Prensi Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’tan aldığı mektubun içeriği hakkında bakanlara bilgi verdi.

Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid el-Kasabi’nin toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bildirdiğine göre, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Ürdün ve Türkiye ziyaretlerinin sonuçları hakkında bilgi verildi.

Bakanlar Kurulu, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin Suudi Arabistan’a yaptığı ziyareti ve Veliaht Prens ile görüşmelerinde ele aldıkları konuları da değerlendirdi.

Toplantıda, Suudi Arabistan-Bahreyn Siyasi Koordinasyon Komitesi’nin ilk istişare toplantısı ve Suudi Arabistan-İtalya Komitesi’nin 12.toplantısının sonuçlarına övgüde bulunuldu.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 4. madde konsültasyonu kapsamındaki denetimler sonucunda, Suudi ekonomisinin gücü ve mali durumunu vurgulayan, dış ekonomik konumunun gücüne ek olarak yakın ve orta vadeli görünümün olumlu olduğuna dair açıklaması ele alındı.

Tawakkalna uygulamasının, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında kurumsal dayanıklılık ve yenilikçi tepkiler kategorisinde 2022 Birleşmiş Milletler Kamu Hizmeti Ödülü almasına övgüde bulunuldu.

Bunun, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu hedeflerine ulaşmak için teknik ve dijital alanlardaki liderliğini geliştirme ve küresel rekabette ilerlemeye devam etme isteklerinin bir göstergesi olduğu ifade edildi.

Şura Meclisi’nin gündemindeki konular da dahil olmak üzere Ekonomi ve Kalkınma İşleri Konseyi, Siyasi ve Güvenlik İşleri Konseyi, Bakanlar Kurulu Genel Kurulu ve Bakanlar Kurulu Uzmanlar Kurulu’nun kararları hakkında bilgi verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin birtakım kararlar da alındı.

Şarkul Avsat