Suudi Arabistan’da Hac mevsimi için çalışmalar başladı

Suudi Arabistan’da hacılara verilen hizmetleri geliştirme çabası çerçevesinde, Hacıların ülkeye giriş işlemlerini kolaylaştırmak için Mekke Yolu girişimi ortaya çıktı.

Bu kolaylaştırma, sadece Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek hacıların karşılaşabilecekleri zorlukları bertaraf etmekle sınırlı kalmadı, hacıların varış istasyonlarından özel yollar aracılığıyla doğrudan ikamet yerlerine gitmelerine de izin verdi.

Hac ve Umre Bakanlığı, bu yılki Hac mevsiminde performans ve memnuniyeti ölçmek için Koordinasyon Konseyi ile bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Koordinasyon Konseyi’nden sorumlu Genel Sekreter Dr. Abdullah el-Muvayhi, söz konusu anlaşmanın, Konsey bünyesinde hacılara hizmet veren kurum ve şirketlerin hizmet performansının kalitesini ölçmek için üç ana programın uygulanmasını içerdiğini bildirdi.

Muvayhi, Hacılara verilen hizmetlerin iyileştirilmesi için üzerinde çalışılacak memnuniyet ölçüm araçlarından birinin gizli misafir programı olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan, 2017 Hac mevsiminde deneme amaçlı olarak Mekke Yolu girişimini başlattı.

Başlangıçta, 2018 sezonunda Malezya ve Endonezyalıları kapsayan Mekke Yolu, üçüncü Hac mevsiminde girişimden yararlanan ülke sayısını Pakistan, Malezya, Endonezya, Bangladeş ve Tunus olmak üzere 5’e çıkardı.

Mekke Yolu’na yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle iki Hac mevsiminde ara verildi.

2022 mevsiminde ise, Pakistan, Bangladeş, Fas, Malezya ve Endonezyalı Hacılar bundan faydalandı. Geçtiğimiz yıllarda girişimden yararlanan hacı sayısı 276 bini aştı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2030 Vizyonu çerçevesinde ‘Rahman’ın Misafirleri’ kapsamında başlatılan girişim, Hacı adaylarına ülkelerinden işlemlerini kolay ve sorunsuz bir şekilde tamamlayarak çıkmalarını sağladı.

Şarkul Avsat