Diriye önümüzdeki ay Jax Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapacak

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı, önümüzdeki ayın ortasında, Suudi ve uluslararası sanatçıların katılımıyla Diriye’nin tarihi merkezinde Jax Sanat Festivali’ni düzenleyecek. Festival, Diriye’nin ilham verici ve çekici bir sanatsal platform olarak konumunu güçlendirmeyi amaçlayan çeşitli çalışmaları, etkinlikleri ve sanatsal programları içeriyor.

14 ila 23 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan festival toplumun tüm kesimlerine hitap ediyor. Beş bölgede interaktif deneyimler içeren festivalin ilk aşamasında kiraz ağacının içinden geçerek Rönesans’ta yolculuk düzenlenecek. Daha sonra ziyaretçiler yaratıcı deneyimler, bilişsel, kültürel ve sanatsal boyutlarla karşılaşacak.

Festivalde, “yaratıcılık pencereleri” aracılığıyla, mekanın kimliğini somutlaştıran ışık ve sanatsal yerleştirmeler de dahil olmak üzere aralarında Abdurrahman eş Şahid, Raşid eş Şişa ve Fransız Julian Gardır gibi isimlerin bulunduğu yerel ve uluslararası isimlerin sanat eserleri sergilenecek. Ayrıca Venezuelalı sanatçılar Oscar Olivares ve Felipe Prado’nun yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) el Yesar Studio ve Kanada’dan “Studio Regaler” etkinliğe katılım sağlayacak.

Diriye’de gerçekleşecek Jax Sanat Festivali’ne, Alessandro Petrolini ve Japon sanatçı Nakayama Akiko, Guatemalalı sanatçı Marines Henry ve Indian Manvir eserleriyle katılım sağlayacak. Festival, sanat ve müziği bir araya getirerek, müzikal ve düşündürücü gösterilere ev sahipliği yaparak Jax İnteraktif Platformu bünyesinde yer alıyor. Üç boyutlu yapıyla Rönesans içinde yolculuk deneyimi yaşatacak olan festivalde, İtalyan sanatının öncüleri Michelangelo ve Leonardo da Vinci’nin hologramları şaşırtıcı sanatsal keşiflerini yansıtan modern tekniklerle ziyaretçilere görsel bir şölen yaşatacak.

Bakanlık, Diriye’yi kültürel gelişime teşvik etmek, entegre yaratıcı bir ortamda sanatsal yetenekleri desteklemeye katkıda bulunmanın yanı sıra dünyanın dört bir yanındaki sanatçıları Suudi Arabistan’a çeken etkinliklerle Jax’ı zenginleştirmeyi ve Suudi ve uluslararası sanatçılar arasında yaratıcı bir iletişim platformu oluşturmayı hedefliyor.

Şarkul Avsat