BAE ve Endonezya’dan kapsamlı ortaklık anlaşması

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ve Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo dün (Cuma) ikili ilişkileri ve yatırım, ekonomik, ticaret ve kalkınma yollarında ortak iş birliğini görüştüler.

Taraflar, tüm bölgesel ve uluslararası meseleler ve iki ülkeyi ilgilendiren gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu ve kapsamlı bir ekonomik ortaklık anlaşması imzaladı. Bu, Geçen şubat ve mayıs aylarında Hindistan ve İsrail ile yapılan iki benzer anlaşmanın ardından BAE tarafından bu yılın başından bu yana imzalanan türünün üçüncü anlaşması oldu.

Şeyh Muhammed bin Zayed, Endonezya ile ilişkilerin büyüdüğünü ve son yıllarda büyük ilerleme kaydettiğini söyledi. BAE’nin bu ilişkileri ileri düzeyde iş birliği ve ortak koordinasyona itme konusundaki isteğini vurgulayan BAE lideri, anlaşmanın BAE ve Endonezya arasındaki ekonomik ve kalkınma ortaklığının gidişatında yeni ve önemli bir değişimi temsil ettiğine işaret etti. Ayrıca bunun, iki ülke halklarının yararına mevcut tüm fırsatları değerlendirmeye yönelik güçlü bir iradeyi ifade ettiğini söyledi.

Şeyh Muhammed bin Zayed, Endonezya’nın BAE’nin en önemli stratejik müttefiklerinden biri olduğunu ve iki ülkenin kapsamlı kalkınmayı teşvik etmek ve kendi halkları için büyüme ve refah fırsatları sağlamak adına on yıllardır yapıcı bir iş birliği ruhu içinde birlikte çalıştığını da sözlerine ekledi.

BAE Devlet Başkanı özlerini şöyle sürdürdü:

“Bu anlaşmanın, ticaret içi akışını, yapıcı iş birliğini, yatırım alışverişini, bilgi ve deneyim transferini kolaylaştırmak ve gelecekteki zorluklar ve fırsatlarla birlikte başa çıkmak için yeni araçlar sağlamak üzere yeni bir platform oluşturacağını umuyoruz. Anlaşmanın imzalanması, stratejik ticaret ittifakları ağı kurmaya yönelik iddialı bir plan çerçevesinde geldi. Bu da ülkenin küresel bir ticaret ve yatırım merkezi olarak konumunu sağlamlaştırmayı amaçlayan ‘50 proje’ çatısı altında ülke için büyüme ve refahın bir sonraki aşamasını teşvik etmeye katkıda bulunacak.”

Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, anlaşmanın iki ülke arasındaki seçkin tarihi ilişkilerin ve bu ilişkileri daha geniş ve kapsamlı seviyelere taşımak için sürekli ortak çalışmanın zirve noktası olduğunu söyledi.

İki ülkenin liderliklerinin arzusuna ve bu başarıya katkıda bulunan ortak iradeye işaret eden Widodo, anlaşmanın iki ülke arasındaki iş birliğinde iddialı bir değişim ve ilişkileri yeni bir aşamaya, halkların isteklerini karşılayacak şekilde en hızlı gelişme ve refaha taşıyacak sağlam bir temel oluşturduğunu vurguladı.

Endonezya Cumhurbaşkanı ayrıca bu anlaşmanın önümüzdeki yıllarda ikili ticaretin değerinin iki katına çıkarılmasına katkıda bulunmasının beklendiğine dikkat çekti.

BAE ve Endonezya arasındaki kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşması, iki ülke arasındaki ikili ticareti 2021’de yıllık yaklaşık üç milyar dolardan beş yıl içinde yılda 10 milyar doların üzerine çıkarmaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu, her iki taraftaki ihracatçılar ve şirketler için yeni fırsatlar yaratacak.

Çin ile ilişkiler

Şeyh Muhammed bin Zayed ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in özel elçisi ve Çin Komünist Partisi üst düzey yetkilisi Yang Jiechi iki ülke arasındaki dostane ilişkileri, işbirliği ufuklarını genişletme ve iş birliği alanlarını çeşitlendirmenin yanı sıra verimli ortak çalışmaları teşvik edecek umut verici fırsatları görüştü.

İki taraf sağlık, çevresel çalışma, gıda güvenliği ve iki ülkedeki kalkınma ve ilerleme hedeflerine hizmet eden hayati başlıklara ek olarak ayrıca bir dizi bölgesel ve uluslararası mesele ve iki ülke arasındaki ortak çıkar dosyaları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Şarkul Avsat