Mısır, COP27 konferansında su ve iklim konularını entegre edecek

Mısırlı yetkililer ve çeşitli ülkelerden meslektaşları ile birlikte, başta kasım ayında Mısır’ın Şarm eş-Şeyh şehrinin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP27) olmak üzere yaklaşan uluslararası etkinliklerde su ve iklim değişikliği dosyasını öne çıkarmak için çalışıyor.

Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Dr. Muhammed Abdulati, ekim ayında düzenlenecek 5’inci Kahire Su Haftası etkinlikleri ve COP27 konferansının yanı sıra gelecek yıl mart ayında New York’ta düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler 10 Yıllık Eylem Planı Orta Vadeli Kapsamlı Gözden Geçirme Konferansı’nda iklim değişikliklerinin su üzerindeki etkisinin gösterilmesinin önemini vurguladı. Abdulati dün bir sonraki iklim konferansındaki başkanlığına ilişkin program kapsamında planlanan Uluslararası Su Konferansı’na hazırlık için Yönlendirme Komisyonu’nun ilk toplantısına başkanlık etti. Toplantıya Mısır, İngiltere, Almanya, Hollanda ve Tacikistan’dan komite üyelerinin yanı sıra Gıda ve Tarım Örgütü, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu, Stockholm Uluslararası Su Enstitüsü, Uluslararası Su Yönetimi Enstitüsü ve diğer kurumlar dahil olmak üzere etkinliğe sponsor olan birçok uluslararası kuruluşun temsilcileri katıldı.

Abdulati açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Çok sayıda Arap ve Afrika su bakanı, 5’inci Kahire Su Haftası etkinliklerine katılmaya davet edildi. Su Haftası için, su kıtlığı olan ülkelerin tavsiyelerini Birleşmiş Milletler 10 Yıllık Eylem Planı Orta Vadeli Kapsamlı Gözden Geçirme Konferansı’nda ele almak üzere ikinci üst düzey oturum gibi bir dizi adımı içermesi kararlaştırıldı. Ayrıca 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı hazırlıkları için bir dizi toplantı planlandı.”

Bakan COP27 başkanlığı programı kapsamında suyla ilgili faaliyetlerin hazırlandığını da sözlerine ekledi. Bu bağlamda, su konusuna ayrılacak günde çok sayıda üst düzey devlet adamının katılımını sağlamak için hazırlık yapıldığını kaydetti. Mısırlı Bakan, ülkesinin COP27 günlerinde 30’dan fazla uluslararası kuruluşla iş birliği içinde düzenlenecek olan bir uluslararası su konferansı düzenleme sürecine de öncülük ettiğini bildirdi.

Mısır’ın su dosyası ve iklim eylemi entegre etme çabaları kapsamında, su alanında iklim değişikliklerine uyum sağlamak amacıyla bir dizi kuruluş ve kalkınma ortağıyla iş birliği içerisinde uluslararası bir girişim başlatmak için hazırlıkların sürdüğünü açıkladı. Söz konusu girişim için 15 Haziran’da Almanya’nın Bonn şehrinde Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde düzenlenen Bonn İklim Değişikliği Konferansı’nda girişimin sunulduğunu belirtti.

Diğer yandan Mısır Çevre Bakanı Dr. Yasmine Fuad, Lizbon’da düzenlenen 2022 BM Okyanuslar Konferansı’nda Avustralyalı meslektaşı Tanya Plibersek ile bir araya geldi.

Mısır’dan yapılan açıklamada, iki bakanın iklim değişikliğine uyumu, su yönetimini ve tek kullanımlık plastik poşetlere alternatif üretim teknolojisi ile biyoçeşitliliğin korunmasının yanı sıra Mısır’ın COP27 konferansına ev sahipliği yapılması ile iklim eylemi gündemini destekleme konularında ikili iş birliğini görüştüler.

Fuad, ülkesinin konferansı alınan kararları uygulamaya koymak, Glasgow’daki bir önceki konferansta verilen taahhütleri formüle etmek ve iklim eylemi hamlelerini dengeli bir şekilde sürdürmek üzere çalışmakta kararlı olduğunu söyledi.

Şarkul Avsat