Mısır iklim değişikliği kapsamında Afrika diplomasisini sürdürüyor

Mısır, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine uyum sağlamaya yönelik çalışmaların büyük maliyetini karşılamak üzere Afrika ülkelerine finansal destek sağlanması çağrısında bulundu.

Afrika Birliği’nin Mısır Daimi Misyonu, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da “Afrika kıtasında temiz enerji kaynaklarına adil bir geçiş” konulu bir tartışma toplantısı düzenledi. Toplantıya, Kasım ayında düzenlenecek 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP27) ev sahipliği yapma hazırlıkları çerçevesinde Afrika Birliği’nin (AfB) Genel Merkezi’ni ziyaret eden Mısır Cumhurbaşkanlığı heyeti de katıldı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Mısır’ın Addis Ababa Büyükelçisi ve AfB Daimi Temsilcisi Muhammed Ömer Cad, Mısır Cumhurbaşkanlığı’nın COP27’ye hazırlık için başta AfB olmak üzere tüm taraflar ve bölgesel kuruluşlarla yakın ilişkiler kurmaya kararlı olduğunu belirtti. Muhammed Cad Cumhurbaşkanlığı’nın, sürdürülebilir kalkınma hedefleri, yoksulluğun ortadan kaldırılması ve enerjiye erişim sağlamayı amaçlayan gelişmekte olan ülkelerdeki ve Afrika ülkelerindeki tüm ekonomik ve sosyal sektörlerde adil bir geçiş sağlanması konularına önem verdiğini belirtti. Ayrıca Mısır Cumhurbaşkanlığı’nın COP27’nin taahhüt verme aşamasından uygulama aşamasına geçiş ve uluslararası iklim eylemi alanında somut sonuçlar elde edilmesi açısından bir kilometre taşını temsil etmesi için bu ülkelerin endişelerini ele alan bir dizi girişim başlatılmasına yönelik niyetini de vurguladı.

AfB Genel Merkezi’ni ziyaret eden Mısır heyetine başkanlık eden ve COP27’nin Mısır heyetinin baş müzakerecisi olan İklim Değişikliği, Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma İdaresi Direktörü Muhammed Nasır, küresel olarak bir gıda ve enerji krizine yol açan uluslararası zorlukları ve halihazırda karşı karşıya olunan zorluklar ışığında bunların Afrika kıtasındaki yansımalarını ele aldı.

Muhammed Nasır, Mısır Cumhurbaşkanlığı’nın, Afrika kıtasının adil geçiş gündemini uygulama ihtiyaçları konusunda uygun maliyet ve uygun finansmana erişimini artıracak girişimler geliştirmeye kararlı olduğunu belirtti. Nasır, kıta ülkelerinin toplam emisyonlarının toplam küresel emisyonların yüzde 4’ünü geçmemesine rağmen, adalet olgusunun Afrika’nın iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine uyum sağlama maliyetini karşılamada katkı sağlamayı gerektiğini vurguladı

Toplantıya, AfB İklim Değişikliği Komiseri Josefa Sacko, Afrika Birliği Enerji ve Altyapı Komiseri Emani Ebuzeyd, Senegal Daimi Temsilcisi ve Avrupa Birliği’nin (AB) AfB Temsilcisi katıldı.

Toplantı sırasında, katılımcılar, Mısır Cumhurbaşkanlığı’nın COP27 Konferansı sırasında, somut ilerleme kaydedilmesine yönelik desteğini vurguladı. Cumhurbaşkanlığının uluslararası taahhütlerin uygulanması, iklim değişikliğine uyum gündeminin desteklenmesi ve Afrika kıtasının özel koşullarına uygun olarak finansmana erişim sağlanmasının yanı sıra yerel toplulukların uyum çabalarını desteklemek için mekanizmalar geliştirilmesi, ülkelerdeki sosyal ve ekonomik durumlar ve kalkınma amacıyla uluslararası ortaklıklar geliştirilmesi ve bunlardan yararlanılması konusunda kararlı olduğu belirtildi.

Diğer yandan, Mısır’ın Cuba Büyükelçisi Mutaz Abdulkadir, Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit’i, 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP27) etkinliklerine katılmaya davet etti. Büyükelçi Mutaz Abdulkadir, Mısır’ın bu önemli uluslararası foruma Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit’in katılımını heyecanla beklediğini zira Mısır’ın, konferans faaliyetleri kapsamında, Afrika ülkelerinin iklim değişimi ile ilgili sorunlarını ve zorluklarını gündeme getirmeye kararlı olduğunu ayrıca Güney Sudan’ın katılımına önem verdiğini belirtti.

Şakul Avsat