Suudi Arabistan Veliaht Prensi, fiyat artışları karşısında yoksul vatandaşları dikkate alma gereğini vurguladı

Suudi Arabistan Ekonomik ve Kalkınma İşleri Konseyi Başkanı olan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Cidde’deki Selam Sarayı’nda düzenlenen konsey toplantısına başkanlık etti.

Toplantı sırasında, Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı ile Ekonomi ve Planlama Bakanlığı’nın katılımıyla Ticaret Bakanlığı tarafından ülke pazarlarındaki bir dizi ürün için fiyat seviyelerinin izlenmesine ilişkin sunulan bir teklif de dahil olmak üzere bir dizi ekonomik ve kalkınma konusu gözden geçirildi.

Veliaht Prens, bazı temel ihtiyaç maddelerinde maliyetlerin artmasına neden olan uluslararası gelişmeler karşısında yoksul vatandaşları dikkate alma gereğini vurguladı.

Tedarik zincirleri ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere uluslararası gelişmelerin izlenmesi, pazarların izlenmesi, ürün bulunabilirliği, fiyat seviyelerinin izlenmesi, adil rekabeti korumak ve teşvik etmek, meşru rekabeti veya tüketici çıkarlarını etkileyen tekelci uygulamalarla mücadele etmek ve bunları önlemek konularında ilgili bakanlıklar ve devlet kurumlarının rolünü vurguladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından konseye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını hakkındaki gelişmelere ilişkin brifing verildi.

Bakanlık, aşı uygulamasındaki son gelişmelere ek olarak, kısıtlamaların kaldırılması kararının ardından epidemiyolojik duruma ilişkin güncelleme ve bu yılki Hac mevsimine yönelik hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Şarkul Avsat