İbadetlerini gerçekleştiren hacılara uzman tıbbi personel eşlik ediyor

Suudi Arabistan, Sağlık Bakanlığı aracılığıyla, hacıların sağlık ve güvenliğini sağlamak için onlarca tıbbi tesisin yanı sıra hacıların ibadetlerini kolaylık ve sağlıklı bir şekilde yerine getirmek için çok sayıda sağlık personelini sahada görevlendirdi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, bu yıl Hac sezonunda Mina’da hacılara hizmet vermek amacıyla 4 hastane ve 26 sağlık merkezinin hazır olduğunu ifade etti. Hasta hacıları kabul etmek ve 7/24 hizmet sunmak için kliniklerin açık olacağı belirtilen açıklamada, terviye, kurban ve teşrik günlerinde de bu tesislerin hazır olunacağı aktarıldı.

Bakanlık, kutsal alanlardaki sağlık tesislerinin uzman ve nitelikli kadroların yanı sıra modern teknolojiler ve gelişmiş tıbbi cihazlarla hacı adaylarına acil yardımı sağladığını bildirdi.

Mina’da beş hastane bulunuyor. Bunlar, 12’si acil 34’ü yoğun bakım yatağı olmak üzere 90 yatak kapasiteli hastane, Mina el CİSR Hastanesi’nde 36’sı acil durum, 28’i yoğun bakım için ayrılmış 150 yatak kapasitesi bulunuyor. Mina el Vadi Hastanesi’nde ise 24’ü acil, 25’i yoğun bakım olmak üzere 160 yatak bulunuyor. Mina Yeni Caddesi Hastanesi ise 13’ü acil, 16’sı yoğun bakım olmak üzere 50 yatak kapasitesine sahip.

Sağlık Bakanlığı ayrıca Mina bölgesindeki 26 sağlık ocağında hazırlıkların hızla devam ettiğini belirterek, sağlık ocaklarının hacıların ulaşımını kolaylaştırmak için Mina bölgesindeki tüm alanları kapsayacak şekilde dağıtıldığını kaydetti.

Şarkul Avsat