Hac’ın Mekke’nin önemli noktaları üzerindeki etkilerini belgeleyen bir araştırma kitabı

Büyük olaylar ve durumlarda, özen ve dikkatle çalışan araştırmacılar büyük detaylar yakalar.

Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinden iki başarılı coğrafyacı olan Profesör Remzi ez-Zahrani ve Miraç Mirza da her yıl düzenlenen Hac mevsiminde bunun farkına vardı.

Zahrani, “Birkaç yıl boyunca, meslektaşım Dr. Mirza ile birlikte, yaklaşan Hac mevsiminin Mekke ve kutsal yerler üzerindeki ortak yıllık etkilerini fotoğrafladım. Her birimiz kendi ilgi alanından fotoğraf çekiyorduk” dedi.

Profesör Zahrani, coğrafyacıların ilgi alanı dışında, uzay, mekan ve doğal manzara gibi coğrafyacıların ana kavramları kullanma ilgisinden yola çıkarak, coğrafya verilerini ve kanıtlarını desteklemede fotoğrafik değere odaklanıyor, bunları derslerde ve eğitim kurslarında kullanıyor.

Dr. Mirza ise, sınırlar, haritalar ve coğrafi özellikler çizerek geliştirilen coğrafi ve kartografik sahneye ilk öncülük eden Mekke tarihinin en ünlü referanslarından biri olarak rolünü güçlendirmeye ve projesini geliştirmeye odaklanıyor.

Mekke’nin hatırasını belgelemeye olan ilgisi, onu Mekke hakkında yarım milyon fotoğraf ve çizim toplamaya yöneltti.

Mekke uzay-zaman kimliğinin gelişmelerini ve dönüşümlerini izleme konusundaki değerli çabalarına atıfta bulunan bir dizi kitapla kütüphaneyi zenginleştirmede özgün bir rolü vardı.

Bu çabalar sonucu 2015 yılında ‘Semadan Mekke’ adlı, yarım asrı aşkın bir süredir Mekke’nin büyümesinin son aşamalarını belgelemiş, kadim ara sokaklarına, modern sokaklarına, gökyüzünü kucaklayan camilerine ve yeryüzünü süsleyen çevre düzenlemesine tanık olan 148 fotoğrafı içeren bir kitap ortaya çıktı.

1960’lı yılların ortalarına kadar uzanan Mekke’nin havadan çekilmiş fotoğrafı, araştırmacıları bu fikre yönlendirdi.

Kral Selman bin Abdulaziz, Cidde’deki Safa Sarayı’nda kabul ettiğinde iki araştırmacının kitaba dair ilk taslağını inceleyerek övgüde bulundu ve projenin tamamlanmasını tavsiye etti.

Kitabın İngilizce versiyonu da dünyanın en önemli ve en büyük ulusal kütüphanelerinden biri olan Londra’daki Britanya Kütüphanesi’nde bulunuyor.

Profesör Zahrani, “Her birimiz binlerce fotoğraf topladık ve matbu eserlerde bunlardan yararlanma kararlılığını bekliyoruz” dedi.

Şarkul Avsat