Hac esnasında kalp krizi geçiren İran sağlık misyonunun başkanı Kral Abdullah Tıp Şehri’nde tedavi edildi

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, Mekke’de bulunan Kral Abdullah Tıp Şehri’ndeki (KAMC) sağlık personelinin, Hac ibadetini gerçekleştirirken kalp krizi geçiren, İranlı hacılara eşlik eden sağlık misyonunun başkanı Muhammed Rıza Golamreza Refatiani’nin hayatını kurtardığını bildirdi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre, Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, “60 yaşında olan ve kronik hastalıkları olmayan Refatiani, göğüs ağrısı şikayetiyle ilk olarak Ecyad Hastanesi’ne kaldırıldı. Bir süre sonra KAMC’e transfer edildi” denildi.

Açıklamaya göre, doktorlar arka sol koroner arteri açan ilk kateterizasyon işlemini gerçekleştirdi.

Refatiani’nin ağrısının devam ettiğini fark ettikten sonra, doktorlar sol ön koroner damarı genişletmek, rahatsızlığını gidermek ve en son ileri teknoloji kullanılarak stent yerleştirmek için ikinci bir kateterizasyon işlemine tabi tuttu.

KAMC’de kardiyolog Dr. Muhammad el-Aten, acil durum sisteminin hacılara hizmet etmedeki etkinliğine dikkat çekti.

Ekiplerin, semptomları ortaya çıkar çıkmaz Refatiani’yi hızla hastaneye naklettiklerini ve bu hızlı yanıtların hayat kurtarmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Dr. Aten, sağlık ekiplerinin, Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın talimatları doğrultusunda, tüm vatandaşlar, hacılar ve ziyaretçiler için en yüksek uluslararası standartlara uygun olarak en iyi tıbbi hizmeti sağlama konusundaki istekliliğini vurguladı.

Refatiani ise tedavisini gerçekleştiren Suudi sağlık personeline teşekkür ederek, hacılara sağlanan tıbbi hizmetlerin kalitesini ve aldığı sağlık hizmetini övdü.

İranlı hacılara eşlik eden sağlık misyonunun başkanı Refatiani, tedavisinin ardından taburcu edildi.

Sağlık Bakanlığı, Mekke, Arafat, Müzdelife, Mina, Cemarat ve Taif’teki hastaneler ve sağlık merkezleri aracılığıyla 10’u açık kalp ameliyatı ve 187’si kalp kateteri olmak üzere 93 bin 229’dan fazla hacıya sağlık hizmeti verdi.

Şarkul Avsat