Hacılar Mekke’deki ibadetlerini tamamlayarak, Medine’ye hareket etmeye hazırlanıyor

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı ve Hac Yüksek Komitesi Başkanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Başkanlığı çalışanlarından oluşan güvenlik güçlerinin hacıların güvenliğini sağlamadaki başarıları nedeniyle Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı tebrik etti.

İçişleri Bakanı, Mekke’deki bakanlık makamında dün çeşitli güvenlik departmanlarının liderleriyle görüştü.

Prens Abdulaziz, “Suudi liderliği, hacılara hizmet etmek ve ibadetlerini kolaylıkla gerçekleştirmelerini sağlamak için tüm imkanları sağladı” diyerek, ülkesinin hacılara ve umre ziyaretçilerine hizmet etmekten duyduğu gururu dile getirdi.

Bakan, Hac güvenlik planlarının uygulanmasında güvenlik, askeri güçler ve ilgili tüm bakanlıklar ve devlet kurumlarının çabalarına övgüde bulundu.

Hacılar dün şeytan taşladı

Hac ibadetini yerine getiren bir milyon Müslüman, Hz. Muhammed’in sünnetine uygun olarak, dün bayramın ikinci günü olan bugün Cemarat’a geçerek, sırasıyla ‘küçük, orta ve büyük şeytan’a yedişer taş attı.

Hacılar, Cemarat Köprüsü giriş ve çıkışlarında hacıların hareketini organize etmekten sorumlu güvenlik görevlilerinin varlığıyla, 4 katlı alanda kalabalık ve izdiham olmadan şeytan taşladı.

Mekke Valisi ve Merkez Hac Komitesi Başkanı Prens Halid El Faysal ve İçişleri Bakanı ve Hac Yüksek Komitesi Başkanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef, Rahman’ın misafirlerini sorunsuz akışı sağlamak için Cemarat tesisinde gruplandırma hareketini yerinde takip etti.

Hacılar bugün ise, Mekke’deki ibadetlerini tamamlayacak, Medine’ye hareket ederek Mescid-i Nebevi’de namaz kılacak ve en önemli yerleri ziyaret edecek.

Hacıları karşılamak için hazırlıklar tamamlandı. Sorunsuz bir yolculuk geçirmelerini sağlamak için çeşitli operasyonel planlar mevcut.

İslami İşler, Davet ve Rehberlik Bakanı Dr. Abdullatif Al eş-Şeyh, bakanlığın hacılara hizmet etme planının ilk aşamasında elde edilen başarıyı duyurdu.

Bakan, söz konusu ilk aşama plan kapsamında Hac mevsiminin başlangıcından Zilhicce’nin 10’una kadar 12 bin davet çalışanının camilerde seminerler düzenlediğini ve hacılara 800 bin broşür dağıttığını bildirdi.

Ayrıca bakanlığın farkındalık ve rehberlikle ilgili çeşitli dillerde 6,7 milyondan fazla kısa mesaj gönderdiğini, kutsal mekanlardaki camilere yarım milyon Kuran-ı Kerim temin edildiğini de ifade etti.

Bakan, Hacıların soruları için 10 uluslararası dilde otomatik yanıtlama hizmeti aracılığıyla 100 binden fazla telefon görüşmesi gerçekleştiği bilgisini de verdi.

Hac ve Umre Misafir Programı’nın başarısı

İçişleri Bakanı, İki Kutsal Caminin Hizmetkarı Hac ve Umre Misafir Programı kapsamında gelenleri ağırlama planının başarılı olduğunu da belirtti.

Program, bu yıl 41 ülkeden İslam Askeri Terörle Mücadele Koalisyonu (IMCTC) bünyesinde görev yapan ülke temsilcileri ile 8 ülkeden gelen terör saldırılarında şehit ve yaralı ailelerinden oluşan bir grubun bu yıl Hac ibadetini gerçekleştirmelerini hedefliyor.

Hacılara hizmette tespit edilen ihlaller

Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Dr. Abdulfettah Maşat, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, bazı şirketlerin hacılara hizmet ederken ihlaller gerçekleştirdiğini ve bu suistimallerden sorumlu tutulduklarını bildirdi.

Dr. Maşat, bakanlığının özellikle de hacılara konusunda hiçbir şekilde ihmale müsamaha göstermeyeceğini vurguladı.

Bakan Yardımcısı, bazı şirketlerin Cemarat’daki gruplara ayırma ve şeytan taşlama için belirlenen planların uygulanması konusunda bazı hacıların itirazıyla karşılaşabildiğine dikkat çekerek, “Ancak genel olarak, tüm planlar sorunsuz gidiyor” dedi.

Sahadaki çalışmalar

Hac ve Umre Bakanlığı, hacılara hizmet etmek için gruplara ayırma, ulaşım, barınma, yemek ve organizasyon prosedürleri dahil olmak üzere mevcut tüm hizmetler için entegre bir planlama geliştirdi.

Hacıların ülkesinden çıkmasıyla başlayıp, Suudi Arabistan’dan ayrılana kadar süren bu çalışma sistemine 13 devlet kurumu katıldı.

Ayrıca, bu yılki Hac mevsiminde hacıların kutsal mekanlar arasında gruplandırılması aşamalarında, bugüne kadar 8 etap tamamlanan 24 organizasyon operasyonu gerçekleştiriliyor.

Ayrıca bu sene engelli ve yaşlı hacılar, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşlerinden Sorumlu Genel Başkanlığın Mescid-i Haram’da sunduğu hizmetlerden faydalandı.

Suudi Arabistan İzci Derneği’ne üye 200’den fazla izci ve izci lideri de, 167 binden hacının şeytan taşlarken gruplara ayrılmasına katkıda bulundu.

Şarkul Avsat