Suudi Arabistan’daki sağlık kurumları hacılara kesintisiz hizmet veriyor

Hac ibadetini gerçekleştirenlerin yüzlerinde, İslam’ın farzını yerine getirmenin mutluluğu kolayca fark edilebiliyor. Hacılara ibadetlerini rahatça yapabilmeleri için özen gösteriliyor.

Teşrik’in ilk günü, sabahın erken saatlerinde hacılar, Camarat Köprüsü’nün eşsiz manzarasında güvenlik görevlileri arasında ibadetlerini tamamlıyor. Sağlık uzmanları, güvenlik görevlileri ve diğer görevliler hacılara hizmet etmek için bölgede bulunması hacıların bu görevlilere şükran duymasını sağlıyor.

Libya’dan gelen Hacı Fevzi Said, Suudi Arabistan’a varmasından itibaren hacılara verilen hizmetin kalitesini anlatmak için kelimelerin kifayetsiz kaldığını belirtti. Said, başının dönmesinden sonra bir sağlık uzmanının kendisine verdiği hizmete de övgüde bulundu.

42 yaşındaki Said şunları söyledi:

“Sağlık hizmetleri her zaman maliyetlidir. Ancak burada aldığım en üst düzeydeki hizmetin tamamen ücretsiz olması, kimsenin benden maddi bir şey beklememesi kendimi oldukça iyi hissetmemi sağlıyor.”

Yeğeni Muhammed ile Suudi Arabistan’a gelen 58 yaşındaki Hint hacı İdris Bincer de şu açıklamada bulundu:

“Bu anı yaşamak, dünyanın en kutsal yerlerinden birinde bulunmak ve farz namazı kılmak için yıllarca bekledim. Hastalığım nedeniyle hayalimin gerçekleşmemesinden korkmuştum ancak burada gördüğüm ilgi, herkesin sevgi dolu bir şekilde bizlere yardım etmesi için istekli olduğunu hissetmem, bu ülkeye ayak bastığımdan beri tüm korkumu benden aldı.”

Hacılar tüm çalışanların farz ibadetlerini yerine getirmelerinde kendilerine kolaylık sağladığını belirterek Sağlık Bakanlığı’na övgüde bulundu. Bakanlık, her alanda uzmanlaşmış kadrosu ile hacıların sağlıklarını korumak için yüksek standartlarda tedbirler alarak onlarca sağlık tesisi hazırladı. Çok sayıda sağlık personeli de sahada görevlendirildi.

Kutsal mekanlara yakın olan ve günün her saatinde hacılara hizmet veren 4 büyük hastaneden biri olan Nur İhtisas Hastanesi’ndeki yatan Hint hacı Ahmed Kuveyti de merdivenlerden düştüğünü ve ayağının alçıya alındığını belirtti. Kuveyti, ibadetini tamamlamak için hastaneden hızlı bir şekilde taburcu olmasına katkıda bulunan herkesin özeni karşısında oldukça mutlu olduğunu vurguladı.

Kutsal mekanlarda rahatsızlanan hacılara hizmet veren hastane, uzman ve nitelikli kadrosu, son teknoloji gelişmiş tıbbi ekipmanları ile günün her saati açık. Hastanede güneş çarpması için özel bir bölümün yanı sıra kritik vakalara ayrılan acil servis de bulunuyor. Hacıların taburcu olduktan sonra bile rahat etmesi için çalışan hastane özel bir merkez aracılığıyla, hacıların Suudi Arabistan’a gelmelerini sağlayan şirketler ile iletişim kuruyor. Tercümanların çalıştığı hastane, hacı adaylarına kaliteli bir hizmet sunuyor.

Nur Hastanesi Klinik Direktörü Fahd el Sibyani, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada tüm kliniklerin hacılara hizmet sağlamak için günün her saati çalıştığını söyledi. Hacılar, randevu almadan cerrahiye, dahiliyeye, dermatoloji ve kardiyolojiye, plastik cerrahiye, böbrek ve şeker kliniklerine, göz doktoruna ve kulak burun boğaz doktoruna başvurabiliyor.

Sibyani, hacıların hastaneye girdiği andan itibaren şikayetlerinin dikkatli bir şekilde dinlendiğini ve kliniğe yönlendirildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Mekke, Arafat, Müzdelife, Mina ve Camarat’taki hastane ve sağlık merkezleri aracılığıyla 97 bin 262 hacıya hizmet verdiğini duyurdu.

Bakanlık verilerine göre 10 kişi açık kalp ameliyatı, 187 kişi kalp kateterizasyonu, 379 kişi diyaliz, 10 kişi endoskopi ve 267 kişi de ameliyat geçirerek tedavi oldu. Toplamda 997 hacı hastanelere kabul edildi.

Sanal Sağlık Hastanesi 9 inme ve 127 radyoloji vakası olmak üzere bir dizi hizmetin uzaktan yürütülmesini sağladı. Sehhaty sağlık uygulaması aracılığıyla sağlık çalışanlarının anlık danışmanlık hizmetlerinden yararlananların sayısı da bin 995’e yükseldi.

Suudi yetkililer, Mekke, Medine ve Hac ibadeti yapılan diğer yerlerde bin 80 yoğun bakım yatağı da dahil olmak üzere toplam 4 bin 654 yatak kapasiteli 23 hastane ve 147 klinik hizmete sundu. Hacılara hizmet etmek için yaklaşık 25 bin sağlık görevlisi bulunuyor. Bakanlık, hacılara hizmet veren 180 ambulansın yanı sıra Mekke’nin merkezinde ve Mina’da bulunan Camarat Köprüsü’nde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bu bölgelerde 16 acil durum merkezi kuruldu.

Şarkul Avsat