Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’ye hizmet eden en eski ağalardan biri olan Şeyh Habib Muhammed el-Afri vefat etti

Suudi Arabistan Mescid-i Nebevi İşleri Ajansı, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’ye hizmet eden en eski ağalardan biri olan Şeyh Habib Muhammed el-Afri’nin vefat ettiğini duyurdu.

Ajans tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada, “Mescid-i Nebevi’nin en yaşlı ağalarından olan ve Allah’ın Resûl-i Ekrem’in mescidine hizmet etmesi için görevlendirdiği Şeyh Habib Muhammed el-Afri Cenab-ı Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur” denildi.

Mescid-i Nebevi’deki ağaların fotoğraflarını çeken profesyonel Suudi fotoğrafçı Adil el-Kureyşi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada merhum ağanın hastalığı nedeniyle fotoğrafını çekemediğini ve ‘Ağalar’ adlı kitabında ona yer veremediğini söyledi.

Ağaların ‘yok olma’ yolunda olduğuna ve fotoğraflarını çekmeye başladıktan sonra sayılarının azalmaya başladığına dikkat çeken Kureyşi, “Onları ilk kez fotoğrafladığımda 10 kişiydiler. Şimdi kaç kişi kaldılar bilmiyorum” dedi.

Kureyşi, yaşlanmaları ve bozulan sağlık durumları nedeniyle bir çoğunun Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’ye hizmet etmeyi bıraktığını ve sadece çok azının Mescid-i Nebevi’de namaz kıldığını dile getirdi.

Suudi fotoğrafçı, 2013-2014 yılları arasında ağaların fotoğraflarını çekmeye başladığı sırada onların nezaketinin kendisini çok etkilediğine dikkat çekti.

Kureyşi, “Ağaların Şeyhi Said Adem Ömer öldü ve onu ağaların şimdiki şeyhi Nuri Ahmed Muhammed Ali izledi” diyerek, söz konusu kitabının 2020 yılında çıktığı bilgisini verdi.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’ye hizmet edenlere ‘ağalar’ deniliyor.

Yabancı bir kelime olan ağalar kelimesi, Türkçe ve Farsça gibi bazı dillerde de kullanılıyor.

Ağalara olan ilgi Suudi döneminin başlamasıyla başladı. Kurucu Kral Abdulaziz tarafından Hicri 1346 yılında imzalanan bir Kraliyet fermanında, “Mescid-i Haram ağaları, kendi işlerinin ne olduğunu bilirler. Hiç kimsenin bunlara itiraz etmeye, işlerine karışmaya hakkı yoktur” ifadelerine yer verildi.

Kral Suud bin Abdulaziz ise, “Mescid-i Haram’da uyguladıkları düzen ve adetleri muhafaza etme ve hiç kimsenin bu konularda işlere karışmamasını kabul ediyoruz” yazılı bir Kraliyet fermanı yayınladı.

Ağalar, şimdiye kadar Suudi devletinin Kral ve Prensleri ile Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi Başkanlığı yetkilileri tarafından onurlandırıldılar.

Aldıkları bağışların eşit olarak dağıtılmasının yanı sıra kendi maaşları da veriliyor. Ayrıca Mekke, Medine, Cidde ve Irak, Fas ve Yemen gibi diğer şehirlerde de vakıfları bulunuyor.

Şarkul Avsat