Umman Sultanı Almanya ziyaretinde enerji güvenliği ve İran’ın nükleer anlaşması hakkında görüşecek

Umman Sultanı Heysem bin Tarık dün akşam üç günlük resmi bir ziyaret için Almanya’ya gitti.

Umman resmi ajansı ONA’da yer alan habere göre, Umman Sultanı’nın bugün Başbakan Olaf Scholz ile Avrupa kıtasının Ukrayna’daki savaşın bir sonucu olarak muzdarip olduğu arz kıtlığının zirvesinde enerji güvenliği sorunları, bölgedeki durum ve İran’ın nükleer anlaşmaya geri dönme olasılığı hakkında görüşmesi bekleniyor.

Haberde, bu ziyaretin iki ülke arasındaki işbirliği alanlarını geliştirmenin yanı sıra bölgesel ve uluslararası arenada her iki tarafı ilgilendiren güncel konuları tartışma amacı taşıdığı ifade edildi.

ONA’nın haberinde, “Umman Sultanı, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşecek. Toplantılar, mevcut işbirliğini geliştirecek ve ekonomik, bilimsel, teknik ve teknolojik alanlarda faydaları en üst düzeye çıkaracak” denildi.

Alman hükümetinin medya ofisi de, Başbakan’ın bugün Umman Sultanı ile görüşeceğini duyurdu.

Açıklamada, görüşmede ekonomi ve enerji sektörlerinde ikili işbirliği ve bölgesel konuların ele alınacağı bilgisi verildi.

Buna ek olarak, liderlerin İran nükleer anlaşması hakkında da görüşmesi bekleniyor.

Almanya, nükleer anlaşmaya canlandırma müzakerelerinde Avrupa ülkelerinden birini temsil ediyor. İran ile yakın ilişkilerini sürdüren Umman ise, Batı ile Tahran arasındaki görüşlerin yakınlaşmasında rol oynuyor.

Körfez meseleleri konusunda uzman olan Cinzia Bianco, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Almanya ve diğer Avrupa Birliği ülkeleri nükleer müzakerelerin başarısız olmasından ve İran’ın Rusya ve Çin’in safına katılmasından korkuyor. Avrupalılar, Umman’ın İran’ı rotasını değiştirmeye ikna edebileceğine inanıyor” ifadelerini kullandı.

Enerji alanında, bu ziyaretin iki ülke arasında özellikle temiz enerji, hidrojen üretimi, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi alanlarında işbirliği umutlarını artıracağı umuluyor.

Umman Yatırım Otoritesi ile elektrik üretimi ve enerji ticareti alanında faaliyet gösteren Alman Uniper şirketi arasında iki ülke arasında yenilenebilir enerji sektörlerinde ortaklıkları öngören anlaşma imzalandı.

Ayrıca, Jindal yüksek kalite ultra düşük karbonlu çelik tesisinin üretimini desteklemek için Sahar Limanı ve Sahar Serbest Bölgesi ile Almanya merkezli Hydrogen Rise şirketi arasında bir ortaklık da bulunuyor.

Umman ile Almanya arasındaki ticaret hacmi 2021 sonunda yaklaşık 201.8 milyon Umman riyali (523 milyon dolar) olarak gerçekleşti.

Almanya’nın Umman’dan yaptığı ithalat yaklaşık 172.9 milyon Umman riyali (449 milyon dolar) olurken, Umman’ın Almanya’ya yaptığı ihracat 28.8 milyon Umman riyali (74.92 milyon dolar) oldu.

Umman ve Almanya, yatırımın teşviki ve karşılıklı korunmasına ilişkin bir anlaşma ile bağlı. Umman-Almanya Ortak Komitesi, iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek için çalışıyor.

Şarkul Avsat