Moody’s, Suudi Arabistan ekonomisinin 2026 yılına kadar yüzde 3,9 büyüyeceğini öngörüyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Suudi Arabistan’ın ekonomisinin 2022- 2026 yılları arasında yüzde 3,9 oranında büyüyeceğini açıkladı.

Moody’s, Suudi Arabistan raporunda petrol fiyatlarındaki artışa rağmen sektörün kontrol altında tutulması, üretimde artış yaşanması, ekonomide çeşitli reformların uygulanması, önümüzdeki yıllarda faaliyete geçecek ulaşım sistemleri, hükümetin iş ortamının iyileştirilmesi ve özel sektörün büyümesi için uyguladığı ekonomik, yasal ve sosyal önlemler ile ülke ekonomisinde büyüme kaydedileceğini öngördü.

Rapor, şirketin Suudi Arabistan’ın ekonomik gücü, yönetişim düzeyi, hükümet kurumlarının gücü, yönetimin risklerle mücadele etme gücüne göre ülke ekonomisinde büyüme yaşanacağını belirtti.

Rapor, devlet borçları, ülkedeki rezervler ile desteklenen hükümet bilançosu ile Suudi Arabistan’ın kredi gücünün etkilendiğini belirtti. Suudi Arabistan’da düşük maliyetli petrol çıkarma faaliyetleri ile ülkenin kredi gücünü arttıran istikrarlı ve organize bir finansal bir sistem olduğu kaydedildi.

Moody’s geçtiğimiz Haziran ayında Suudi Arabistan ekonomisinin görünümünü A1 olarak güncellemişti. Devletin kamu koşullarını kontrol etmesi, reformları uygulaması ve uzun vadeli finansal sürdürülebilirliğe yönelik çabaları yeni raporda güncellenmiş bir şekilde yer aldı.

Şarkul Avsat