Suudi Arabistan Askeri Endüstrileri Şirketi ile Lockheed Martin arasında yeni anlaşma

Suudi Arabistan Askeri Endüstrileri Şirketi (SAMI) ile ABD’li silah devi Lockheed Martin, Krallık’taki uçak üretim kabiliyetlerini geliştirmek amacıyla Askeri Endüstriler Genel Otoritesi’nin desteğiyle Riyad’da Kompozit Malzeme İmalatında Mükemmeliyet Merkezi kurmak üzere anlaşma imzaladı.

Anlaşma, SAMI Grup CEO’su Mühendis Velid bin Abdulmecid Ebu Halid ve Lockheed Martin Uluslararası Ticaret Başkan Yardımcısı Ray Beselli tarafından Askeri Endüstriler Genel Otoritesi Müdürü Mühendis Ahmed bin Abdulaziz’in huzurunda imzalandı. Anlaşma, Farnborough Havacılık Fuarı’nın (Farnborough Airshow) bu yılki oturum aralarında yapıldı.

Kompozit malzemelerin imalatında Merkez’in kurulması, SAMI’nin Krallık’ta sürdürülebilir ve kendi kendine yeterli savunma sanayi sektörünü geliştirme çabalarının bir parçası. Bu adım, Krallığın 2030 Vizyonu kapsamında savunma harcamalarının %50’sinden fazlasını yerelleştirme hedefleri doğrultusunda geldi.

Yeni merkez, gelecekte gelişmiş çözümler üretmek için Krallığın havacılık üretim yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olacak. SAMI ve Lockheed Martin, ulusal kadroları geliştirmenin yanı sıra merkezi birkaç aşamada değerlendirecek ve geliştirecek.

Askeri Endüstriler Genel Otoritesi Müdürü Mühendis Ahmed bin Abdulaziz şunları söyledi: “Yerel imalat şirketleri ile OEM’lerin küresel muadilleri arasında böyle bir stratejik işbirliğini desteklemekten memnuniyet duyuyoruz. Krallığın özellikle havacılık sektöründe ve genel olarak savunma sektöründe stratejik olarak kendi kendine yeterliliğini artıracak bir mükemmellik merkezi geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Müh. Ebu Halid ise yaptığı açıklamada, “Lockheed Martin ile yıllardır sahip olduğumuz güçlü ilişkiden gurur duyuyoruz. Bugün bu ilişki, iki şirketimiz ve Krallık’taki gelecek vaat eden havacılık sektörü için daha fazla ilerleme ve gelişmeye tanık oluyor” ifadelerini kullandı.

Beselli ise açıklamasında “Lockheed Martin, Krallığın 2030 Vizyonu hedeflerine ulaşmaya katkıda bulunma çabalarının bir parçası olarak SAMI ile olan işbirliğini güçlendirmeye hevesli. Endüstriyel ortaklıklar, özel bilgi transfer programları ve insan kaynakları geliştirme girişimleri aracılığıyla Suudi Arabistan’da savunma sanayii sektörünü geliştirme çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

SAMI Composite Materials Limited CEO’su John Flavin “SAMI, Krallık’ta bu alanda kullanılan en yeni ve en iyi ekipman ve malzemeleri içerecek kompozit malzemelerin üretimi için özel bir merkez oluşturacak. Kompozit Malzeme Üretimi Mükemmeliyet Merkezi, ticari ve savunma, havacılık ve uzay platformlarının gereksinimlerine göre bileşenler ve kompozit malzemeler üretmek için yetenekli bir Suudi iş gücü geliştirecek” dedi.

Şarkul Avsat