Suudi Arabistan, uzaydaki yeni göreve ortak

1985 yılında ilk Arap ve Müslüman astronot olan Prens Sultan bin Selman’ı taşıyan ABD uzay mekiği Discovery’nin görüntüsü, uçsuz bucaksız uzayın derinliklerini keşfetmek ve araştırmak isteyen genç Suudi nesiller için etkili ve ilham vericiydi.

Bugün Suudi Arabistan uzay bilimlerindeki rolüne devam etmek istiyor ve bu konuda Suudi Arabistan Uzay Otoritesi CEO’su Dr. Muhammed et- Temimi, Suudi Arabistan’ın 50 yıl aradan sonra aya insanlı seyahat için bu uzay görevinin merkezinde olacağını söyledi.

Riyad yönetiminin Uzayın barışçıl keşfi için Artemis Anlaşması’na ilk katılan ülkelerden biri olması, gelecekte uzay ekonomisinde lider olmasına doğru büyük bir adım olarak kabul ediliyor.

ABD, Suudi Arabistan’ın NASA ile Artemis Anlaşması’na katılımını memnuniyetle karşıladı. NASA, insan uzay araştırmaları için tarihi ve iddialı bir vizyona öncülük ettiği gibi, insanlık tarihindeki ilk insanlı Mars görevinin yolunu açtı.

Yayınlanan bir rapora göre, Morgan Stanley, küresel uzay endüstrisinin 2040 yılına kadar 1 trilyon dolardan fazla gelir elde edebileceğini tahmin edildiğini kaydetti.

Buna karşılık, Suudi Arabistan, gelecek vaat eden uzay ekonomisi de dahil olmak üzere ekonomik seçeneklerini çeşitlendirmek için geleneksel olmayan fırsatları test etmeyi ve bu alanın arkasındaki imkanları incelemeyi dört gözle bekliyor. Suudi Arabistan, geleceğin ekonomileri ekseninde yenilikçilik konusunda Riyad’ın öncelikleri ve hedefleri doğrultusunda kaynaklarını çeşitlendirmeyi amaçlıyor.

17 Haziran 1985’te, Prens Sultan bin Selman bin Abdülaziz’in de aralarında bulunduğu 5’i ABD’li ve biri Fransız 7 astronotun yer aldığı bir uzay görevinde fırlatılan Discovery uzay aracının fırlatılmasından bu yana, Riyad’ın projeyle bağlantısı geniş şekilde kesilmedi.

2018’de Suudi Uzay Otoritesi’ni kurma kararı, bilimsel araştırma ilgi alanlarını, ilgili endüstriyel faaliyetleri, yükselen ekonomik fırsatları ve Krallığın uzay ekonomisine güçlü katılımını ve bu alanda uluslararası toplumla ortaklığının geliştirilmesini desteklemek için önemli itici gücü temsil etti.

Söz konusu kurum, çeşitli girişimleriyle uzmanlaşmış ulusal kadrolar yetiştirmeyi, genç nesillerin bu alandaki farkındalığını artırmayı ve uzay bilimleri ve uygulamalarında liderliğe ulaşmalarını sağlamaya çalıştı.

ABD ile imzalanan ve 13 maddeden oluşan Artemis Anlaşması Riyad’ın, uzay alanındaki hedeflerini karşılamakta, bilim ve keşif görevleri ile uluslararası varlığını geliştirmekte ve uzay ekonomisini geliştirmektedir. Bunun yanında anlaşma, araştırma yeteneklerini ve insan sermayesini geliştirmekte, yabancı yatırımları çekmeyi ve Suudi gençliğine binlerce iş sağlamayı amaçlayan ekonomik çeşitlendirme planına katkı sağlamaktadır.

Artemis anlaşmasının uygulanmasının üç aşamada başlaması planlanıyor. Anlaşmanın hedefleri üç maddede belirlendi:

İlki, bilimsel testler ve deneyler yapmak için insansız uzay görevleri göndermek.

İkinci aşama, üçüncü aşamaya hazırlık olarak aya inmeden keşif yapıp geri dönmek üzere astronotlar ve uzmanların bulunduğu insansız uzay görevleri göndermek.

Üçüncü aşamada ise Ay yüzeyine iniş ve uzay ve diğer gök cisimlerinin araştırma ve keşfinin tamamlanması sürecinin gerçekleştirilmesi.

Şarkul Avsat