BM Yemen Temsilcisi Grundberg, Husilerin Taiz saldırısını kınadı

İran destekli Husilerin, ateşkesi ihlal ederek Yemen’in Taiz kentinde sivil yerleşim bölgesine havan topuyla düzenlediği saldırıda 11 çocuğun yaralandığı bildirildi.

Taiz Emniyetinden yapılan yazılı açıklamada, Husilerin Taiz’in Zeyd el-Muşki Mahallesi’ne havan topuyla saldırı düzenlediği belirtildi.

Saldırıda çoğunluğu 10 yaş altı 11 çocuğun ağır ve orta derecede yaralandığı ifade edilen açıklamada, bunun açıkça ateşkes ihlali ve korkunç bir suç olduğu kaydedildi.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, Husilerin bu saldırısını kınadı ve Yemen’deki ateşkesi uzatmak ve alanını genişletmek için taraflarla görüşmeye devam etme sözü verdi.

Grundberg, “Savaşan tarafların sivilleri korumak için uluslararası hukuka göre yükümlülükleri var. Çocukların öldürülmesi ve yaralanması özellikle kınanan bir durum. Ayrıca özellikle endişeliyim çünkü bu saldırı ve Yemen’in başka yerlerindeki diğer saldırılar ateşkes sırasında gerçekleşti. Yedi yıllık savaşta Taiz halkı çok acı çekti. Ateşkese ihtiyaçları var” dedi.

Husilerin Yemen ateşkesini ihlalleri ve grubun sivillere karşı işlenen suçlarının artması ışığında, Yemen’deki Başkanlık Konseyi, darbeci milislerin cezalandırılmasının önemini vurguladığı açıklamasında cezasız kalmalarının Husileri “daha fazla öldürmeye” teşvik ettiğini kaydetti.

Yemen Başkanlık Konseyi’nin açıklamaları, Pazar günü Aden’deki toplantısı sırasında, Husi milislerinin Taiz şehrinde bir grup çocuğa saldırmasının ardından geldi.

Resmi Yemen kaynakları, Başkanlık Konseyi’nin, Konseyin tüm üyelerinin katılımıyla Reşad Muhammed el-Alimi başkanlığında bir toplantı düzenlediğini belirtti. Toplantıya şu isimler katıldı: “İdris ez-Zübeydi, Abdullah el-Alimi, Abdurrahman el-Muharrami, Osman Mecelli, Sultan el-Arida, Tarık Salih ve Ferac el-Bahsani.”

Konsey, daha önce almış olduğu kararları ve uygulamaları koordineli olarak kısaca gözden geçirdi.

Şarku’l Avsat’ın SABA haber ajansından aktardığı habere göre, Başkanlık Konseyi, ateşkesin uygulanması, Husi milislerinin ihlalleri ve devam eden insan hakları ihlalleri konusunda bilgi aldı.

Başkanlık Konseyi, Husi milislerinin Taiz kentinde sivil yerleşim bölgesine havan topuyla düzenlediği ve 11 çocuğu yaraladığı saldırıyı kınarken, bunun “geçmiş yıllardaki kasvetli ihlal kayıtlarına eklendiğini” bildirdi.

Konsey, uluslararası toplumu, milisleri daha fazla cinayet işlemeye teşvik eden cezasızlık durumuna son vermek için sağlam bir duruş sergilemeye çağırdı.

Resmi Yemen kaynaklarına göre, Yönetim Konseyi toplantısında geçici başkent Aden’de terörle mücadele çabalarını güçlendirmek için gereken bazı reformlar masaya yatırıldı.

Şarkul Avsat