Kuveyt'in yeni Başbakanı Şeyh Ahmed Nevaf el-Ahmed es-Sabah (Şarku’l-Avsat)

Kuveyt’in yeni Başbakanı Şeyh Ahmed Nevaf el-Ahmed kimdir?

Kuveyt Emiri Şeyh Nevaf el-Ahmed es-Sabah, bugün (Pazar), Şeyh Ahmed Nevaf el-Ahmed’i başbakan olarak atayan bir kararname yayınladı. Veliaht Prens Şeyh Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın imzasıyla yayınlanan kararname ile Kuveyt Emiri’nin bazı yetkileri başbakana devredildi.

Söz konusu kararname, yeni başbakanın hükümeti oluşturacak isimleri belirleyerek, atamalarına yönelik kararname yayınlaması için Veliaht Prens’e sunulmasını istiyor.

Şeyh Ahmed Nevaf el-Ahmed kimdir?

Kuveyt Emiri Nevaf el-Ahmed’in en büyük oğlu olan Şeyh Ahmed Nevaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, 1956 yılında Kuveyt’te doğdu. Üniversite eğitimine kadar Kuveyt okullarında eğitim gördü ve Kuveyt Üniversitesi’nden Ticaret Lisans derecesi aldı.

Emniyet kademelerinde görev almış Orgeneral rütbesine sahip bir asker olan Şeyh Ahmed el-Nevaf, 9 Mart 2022’den bu yana Başbakan yardımcılığı ve İçişleri Bakanlığı görevini yürütmektedir. Bu görevinden önce Ulusal Muhafız Başkan Yardımcılığı yaptı.

Şeyh Ahmed el-Nevaf, 1985 yılında Savunma Bakanlığı’na katılarak üsteğmenlik rütbesini almasını sağlayan çeşitli askeri kursları tamamladı. Sonrasında yüzbaşı rütbesiyle polis teşkilatında görev aldı.

İçişleri Bakanlığı’nda Vatandaşlık ve Pasaport İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı, ardından İçişleri Bakanlığı’nda Eğitim ve Öğretim İşleri Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2014 yılında İçişleri Bakanlığı’ndan ayrılarak Havalli Valisi olarak atandı. 2020 yılında Ulusal Muhafız Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Şeyh Ahmed, geçtiğimiz Mart ayında İçişleri Bakanı olarak atandı.

Askeri alandaki donanımlarının yanı sıra spora olan ilgisiyle de tanınan Ahmed el-Nevaf, 1988 yılında el-Arabi Futbol Kulübü’nde genel kurul üyeliği ve futbol direktörlüğü yapmıştır. Aynı dönemde Kuveyt Futbol Federasyonu üyesi olarak da görev almıştır. Bunun yanı sıra kendisine Uluslararası Polis Sporları Federasyonu yönetim kurulu başkanlığı ve Kuveyt Polis Federasyonu başkanlığı önerildi.

Şarkul Avsat