Forum sırasında, iki ülke arasındaki yatırımların geliştirilmesi masaya yatırıldı (SPA)

Suudi Arabistan ve Kazakistan 13 mutabakat zaptı imzaladı

Suudi Arabistan- Kazakistan Yatırım Forumu, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev başkanlığında ve birçok yetkilinin katılımıyla Cidde’de düzenlendi.

Özel sektör temsilcilerin de katıldığı forumda enerji, spor, turizm, medya, gıda, tarım ve finans sektörlerinde toplamda 13 mutabakat zaptı imzalandı. Taraflar yatırım fırsatlarının geliştirilmesi, sektörlerde gerçekleşecek projeler aracılığıyla taraflar arasında yatırım ilişkilerinin kurulması ve yatırımcılar için güvenli bir ortam yaratılması konularını ele aldı.

Taraflar, iki ülkedeki özel sektörde işbirliğinin sağlanması ve karşılıklı olarak kimya, yenilenebilir enerji, maden, tarım, turizm, ulaştırma, lojistik ve spor dahil bir çok alanda yatırıma teşvik edilmesi masaya yatırıldı.

Oturum aralarında özel sektör yetkilileri, şirket ve yatırımcıların temsilcileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerde iki ülkedeki mevcut yatırım fırsatları ele alınarak işbirliği ve yatırım ortaklığı konuları masaya yatırıldı.

Suudi Arabistan Yatırım Fonu’nun düzenlediği forumun, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 31.yıl dönümüne denk geldiği gün olması dikkat çekti. Taraflar, iki ülke arasında ekonomik ve yatırım ilişkilerinin güçlendirilmesini amaçlıyor.

Cumhurbaşkanı Tokayev, Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid al-Falih ile iki ülke arasındaki işbirliği ve ortaklık ilişkilerini ve yatırım fırsatlarını ele aldı.

Tokayev İİT Genel Sekreteri ile görüştü

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha ile görüştü. Tokayev ve Taha, bölgede ve dünyada barışın ve güvenliğin desteklenmesi, örgüt ve üye devletlerin çıkarlarının korunması konularını masaya yatırdı. Tokayev, İİT’nin ortak İslami eylemin ve dayanışma ruhunun güçlendirilmesi için gerçekleştirdiği çalışmalara büyük övgüde bulundu. Taha, Kazakistan’ın örgüte üyeliği ve örgütün çalışmalarını desteklemesi ile İİT’ye katkıda bulunmasını memnuniyetle karşılayarak Kazakistan ve İİT arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini istediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tokayev, başka bir görüşmede ise İslam Kalkınma Bankası Grubu Başkanı Dr. Muhammed Casser ile bir araya geldi. Tokayev ve Casser, taraflar arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini arzuladıklarını belirtti. Casser, İslam Kalkınma Bankası’nın Kazakistan’ın kalkınmasında ve istikrar sağlamasında güvenilir bir ortak olduğunu ifade ederek Kazakistan ile işbirliğinin geliştirilmesini arzuladığını vurguladı. Casser, üye devletlere karşılaşılan zorluklar ile mücadele etmeleri için destek verdiklerini belirtti. Görüşmenin Kazakistan ve İslam Kalkınma Bankası arasındaki güçlü ilişkilerin bir ispatı olduğu kaydedildi.

Kazakistan, 2025 yılına kadar ülkede bin okulun inşa edileceğini ve beş şehirde üniversite kliniklerinin kurulmasını hedefliyor. Ülke planları arasında 11 bin kilometrelik yolun onarılması ve 27 şehirde 53 su arıtma tesisinin bakıma alınması var. İslam Kalkınma Bankası, Kazakistan’ın hedeflerine ulaşması için projelerin finansmanında yer almak ve ilgili bakanlıklarla birlikte çalışmayı istediğini belirtti. Banka, geçtiğimiz Mart ayında Kazakistan için yaklaşık 1,6 milyar dolarlık finansman onayladı.

Şarkul Avsat