Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, liderlerin Biden ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgilendirildi

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün Cidde’deki Selam Sarayı’nda toplandı.

Toplantının başında, Kral Selman’ın Umman, Bahreyn, Katar ve Tacikistan liderlerinden aldığı mesajlar ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesi de dahil son birkaç gün içinde çeşitli ülke ve kuruluşlarla işbirliği bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan görüşmelerin içeriği hakkında bilgi verildi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan’a yaptığı resmi ziyarette Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile yaptığı, Riyad ve Washington’u birbirine bağlayan stratejik ortaklığın ele alındığı görüşmelerin içeriğine de değinildi.

Bakanlar Kurulu aynı bağlamda, ABD Başkanı’nın Suudi Arabistan ziyareti sırasında imzalanan, enerji, yatırım, iletişim, uzay ve sağlık alanlarını kapsayan 18 anlaşmayı ele aldı.

Toplantıda, ABD Başkanı Joe Biden’ın katıldığı, Körfez İşbirliği Konseyi’ne (KİK) üye ülkelerin yanı sıra Mısır, Irak ve Ürdün’ün davet edildiği Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi de değerlendirildi.

Enformasyon Bakan Vekili Dr. İssam bin Said’in toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bildirdiğine göre, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in ziyareti sırasında elde edilen başarılara övgüde bulunuldu.

Ziyaret sırasında, her iki ülkeden heyetler çeşitli alanlarda ilişki ve işbirliğini genişletmek için anlaşmalar imzaladı.

Bakanlar Kurulu’nda, Endonezya’nın Bali adasında düzenlenen G20 Dışişleri ve Maliye Bakanları ile Merkez Bankası başkanlarının yaptığı toplantıların sonuçları gözden geçirildi.

Toplantıda, “Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Donör Destek Grubu’nun Temmuz 2022-Haziran 2023 arasında yapacağı başkanlık, kalkınma ve insani yardım sağlamada dünyanın önde gelen ülkeleri arasındaki konumunun pekiştirilmesidir” denildi.

Suudi Arabistan’ın başkanlık döneminde uygulanacak olan stratejik planın bağış tabanının genişletilmesi, yeni üyelerin katılımı ve insani müdahale ve yardım dağıtımında koordinasyonun güçlendirilmesine katkıda bulunacağına dair umut dile getirildi.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İngiltere ve ABD’yi içeren Yemen konulu Beş Yıllık Komite toplantısının sonuçlarına övgüde bulundu.

Toplantıda Yemenli taraflar arasındaki ateşkesin sürdürülmesi, BM Yemen Özel Elçisi’nin çabalarına tam destek verilmesi ve BM insani müdahale planına sürekli desteğin önemi vurgulandı.

Yerel konulara değinen Bakanlar Kurulu, devletin fiyatlardaki küresel artışın etkisiyle karşı karşıya kalan yoksul vatandaşları dikkate alma konusundaki istekliliğini vurguladı.

Devletin ürünlerin mevcudiyeti ve fiyat seviyelerini kontrol etmek, adil rekabeti korumak ve tekelci uygulamalarla mücadele etmeye yönelik mali destek ve önlemler için 20 milyar riyal tahsis ettiği hatırlatıldı.

Veliaht Prens’in bu ay başında açıkladığı, ülkenin önümüzdeki 20 yıl için araştırma, geliştirme ve inovasyona yönelik ulusal önceliklerini içeren girişime de övgüde bulunuldu.

2030 Vizyonu doğrultusunda Suudi Arabistan’ın rekabet gücünü ve bölgedeki en büyük ekonomi olarak konumunu artıracak olan girişimde, İnsan Sağlığı, Çevresel Sürdürülebilirlik, Enerji ve Endüstriyel Liderlik ve Geleceğin Ekonomileri olmak üzere 4 temel öncelik belirlendi.

Toplantıda, bu yılki Hac mevsiminin başarısına katkıda bulunan tüm hükümet ve özel sektördeki işçi ve gönüllülerin çabaları takdir edildi.

Bakanlar Kurulu’nda ayrıca, Suudi Arabistan ve Ruanda Dışişleri Bakanlıkları arasında siyasi istişarelere ilişkin bir mutabakat zaptı hakkında karşı tarafla görüşme yapması için Dışişleri Bakanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan hükümeti ile Uganda hükümeti arasında işbirliğine ilişkin bir anlaşma ve iki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları arasındaki siyasi istişarelere ilişkin bir mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ile Brezilya Bilim, Teknoloji ve Yenilik Bakanlığı arasında işbirliğini öngören mutabakat zaptı hakkında Brezilya tarafı ile görüşmelerde bulunmak üzere İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı’na yetki verildi.

Dışişleri Bakanı’na, Suudi Arabistan hükümeti ile Dijital İşbirliği Örgütü arasındaki merkez anlaşması hakkında karşı tarafla görüşme yapması için yetki verildi.

Suudi Arabistan Ulaştırma ve Lojistik Bakanlığı ile BAE Enerji ve Altyapı Bakanlığı arasında ulaşımın geleceği, yol güvenliği ve bakımı alanlarında işbirliğini içeren iki mutabakat zaptı hakkında BAE tarafıyla görüşme yapması için Ulaştırma ve Lojistik Bakanı yetkilendirildi.

Suudi Arabistan Kraliyet Geleneksel Sanatlar Enstitüsü ile Fas 2. Hasan Camii Vakfı’na bağlı Geleneksel Sanatlar Akademisi arasında kültürel alanlarda işbirliğini öngören anlaşma hakkında görüşmesi için Kültür Bakanı’na yetki verildi.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan hükümeti ile ABD hükümeti arasında bilim ve teknoloji alanında işbirliğine ilişkin imzalanan anlaşmayı değiştirmek ve genişletmeye yönelik protokolü onayladı.

Suudi Arabistan hükümeti ile Irak hükümeti arasında deniz taşımacılığı alanında bir işbirliği anlaşması onaylandı.

Kuba Mescidi’ni denetleme ve işletme görevinin İslami İşler, Davet ve Rehberlik Bakanlığı yerine Medine Bölgesi Kalkınma İdaresi’ne devredilmesine de karar verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin birtakım kararlar da alındı.

Şarkul Avsat