Suudi Arabistan’ın 7 bölgesinde gök gürültülü sağanak yağışlar yaşanacak

Suudi Arabistan Meteoroloji Merkezi, ülkenin yedi bölgesinde önümüzdeki cumartesi gününe kadar gök gürültülü sağanak yağışlara tanık olunacağı tahmininde bulundu. Merkez, hava durumu raporunda bu yağışlara sağanak ve dolunun yanı sıra görüşü azaltacak tozun da eşlik edebileceğini bildirdi.

Merkezin raporunda söz konusu bölgeler arasında Cizan, Necran, Asir, Baha ve Mekke’nin de yer aldığı bilgisi verildi.

Riyad’ın güney kesimleri ve doğu bölgeleri de bugünden başlayarak önümüzdeki cumartesi gününe kadar orta ve muhtemelen şiddetli yağışlara tanık olacak. Raporda, ön tahminlerin söz konusu bölgelerde yağış olasılığının önümüzdeki hafta ortasına kadar devam edeceğini gösterdiğine dikkat çekildi.

Sıcaklıklar ise artmaya devam ediyor. Suudi Arabistan’ın doğusundaki Ahsa bölgesi dün 46 derece ile en yüksek sıcaklığı kaydederken, güney Abha ve Baha şehirleri 17 derece ile en düşük sıcaklığa sahne oldu.

Hava ve iklim uzmanı Dr. Abdullah Al-Misnad, yağışların devam ettiğini ve Cizan, Asir, Necran, Baha ve Mekke bölgelerinin bazı bölgelerinde aralıklarla yağmur beklendiğini belirtti. Yağışların Riyad bölgesinin güneyine ve batısına doğru uzanacağı tahmininde bulundu.

Şarkul Avsat