Suudi Arabistan’ın el Fav bölgesinde yeni bir arkeolojik keşif yapıldı

Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu, el Fav bölgesinde yeni arkeolojik alanların keşfedildiğini açıkladı.

Komisyon, uluslararası bir ekibin eski Arap krallığı Kinde’nin başkentinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda bölgede, neolitik çağda insanların yaşadığını bildirdi.

Komisyon, Riyad’ın 700 kilometre güneybatısında bulunan ve Kinde Krallığı’nın başkenti olan el Fav bölgesinde yapılan arkeolojik çalışmaların, bölgenin keşfedilmesi ve korunması gereken bir alan olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı.

Arkeolojik kazılar sonucunda, neolitik çağda insanların bölgede yaşadığı, bölgede 2 bin 800’den fazla mezarın bulunduğu ve dini ayinlerin yapıldığı bir alanın yanı tarım faaliyetinin izinin de ortaya çıkarıldığı elirtildi.

Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu, araştırmada dört büyük binanın temellerinin, bir adak masasının kalıntılarının ve dini yazıtların yanı sıra kayalara işlenmiş yazıların da keşfedildiğini aktardı.

Bölge, ticari kervanlar için bir durak olarak kullanılıyordu.

Yetkililer arkeolojik araştırmada derin özel yöntemlerin kullanıldığını, fotoğraflama, radar, lazer ve jeofizik tekniklerinin yanı sıra insansız hava araçların da çalışmalarda yer aldığını kaydetti.

Kinde Krallığı, İslamiyet öncesi dönemde kurulmuştu. Başkenti el Fav bölgesinde bulunan Zat el Kahl’dı. Suudi Arabistan’da Kinde Krallığı döneminden bugüne kadar korunan Devme el Cendel köyü de bulunuyor.

Turizm ve Ulusal Miras Kurumu, el Fav içine yayılmış çok sayıda tepede tarihi birçok anıt keşfedildiğini açıkladı.

Çeşitli şekillerde mezarlıkların ve yazıtların yanı sıra bir grup bronz heykel ve çeşitli eserler de ortaya çıkarılan eserler arasındaydı. Bölgede keşfedilen eski eserlerden bazıları şu an Washington’da sergileniyor.

Şarkul Avsat