Suudi Arabistan: Yemenli siyam ikizleri Mevedde ve Rahmet başarıyla ayrıldı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in direktifleri doğrultusunda, Riyad’da bulunan Kral Abdullah İhtisas Çocuk Hastanesi’nde gerçekleşen Yemenli siyam ikizleri Mevedde ve Rahmet’i ayırma operasyonu başarıyla tamamlandı.

Kraliyet Divanı Danışmanı, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) Genel Sorumlusu ve cerrahi ekibin başkanı Dr. Abdullah Rabia, “Allah’ın lütfuyla, Yemenli Siyam ikizleri başarıyla ayrıldı ve ayrı yataklara alındı” dedi.

Dr. Rabia, Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a büyük destekleri ve ihtiyaç sahiplerine yönelik insani yardımları için teşekkür etti.

Ameliyat, 28 doktor ve uzmanın yanı sıra teknisyen ve hemşire kadrolarının katılımıyla 6 aşamada gerçekleştirildi.

Aden’de yaşayan Yemenli siyam ikizlerinin alt göğüs ve karın yapışık olarak doğdukları, yapılan incelemelere göre karaciğer ve bağırsakları paylaştıkları ve kalp zarını paylaştıklarından henüz emin olunmadığı bildirilmişti.

Suudi Arabistan Siyam İkizlerini Ayırma Programı kapsamında dünyanın 3 kıtasında 23 ülkeden 124’den fazla ikiz incelenerek, 52 operasyon gerçekleştirildi.

Şarkul Avsat